Rodiče mívají tendenci děti odměňovat věcnými dary. Není to úplně ideální případ, vlastně by se dalo říct, že se jedná o jistý druh obchodu nebo dokonce korupce. Děti by měly především samy chtít být lepší, ale nehroutit se v případě, že se to nepovede. Proto je důležité odměňovat je oblíbeným jídlem, babiččiným dortem nebo zážitkem.

Peníze utratí, dárky se časem zapomenou, dortík sní a už si na něj ani nevzpomenou. Ale zážitek – to je naprosto odlišná věc. Děti si zážitky nesou do dospělosti a pak je různými způsoby předávají dál svým potomkům.

Výhodou venkovních her ale je, že se v určité formě dají absolvovat i při přísných covidových restrikcích
A co po vyučování? Hurá, bude bojovka

Opravdu neotřelou odměnou za námahu a úsilí jsou nezapomenutelné výlety. Krásný výhled, úsměvné historky, zapomenutá svačina – to vše k výletům patří. Přinášíme vám 5 tipů na nezapomenutelné výlety v Čechách a na Moravě.

Vyhlídka Máj

Nabízí jeden z nejnádhernějších pohledů na Vltavu. Řeka tady teče hlubokým skalnatým kaňonem a točí se do tvaru podkovy. Vyhlídka se nachází na vysoké skále nad Svatojánskými proudy.

Na tento fascinující přírodní úkaz jen tak nezapomenete. Navíc je celoročně přístupná po stezce z obce Teletín. Nejbližší autobusová zastávka je Teletín, nejbližší vlaková zastávka Jílové u Prahy.

Znojemské podzemí

Největší systém chodeb a sklepů v celé České republice a jeden z největších v Evropě objevíte pod Znojmem. Je to spletitá síť chodeb dlouhá 27 km s větracími šachtami, kouřovody a studnami. Můžete si vybrat trasu podle náročnosti.

Děti si oblíbily expozici Tajemné podzemí, kde navštíví alchymistickou dílnu, uvidí oživlé skály, netopýry, skřety a vězeňské kobky. Prostory jsou otevřeny celoročně, jen návštěvní hodiny se podle sezóny mění.

Český ráj

Tento nádherný přírodní romantický kraj se nachází severovýchodně od Prahy. Území Českého ráje spojuje pestré přírodní krásy s četnými historickými památkami jako jsou hrady, zříceniny, zámky i lidová architektura.

Zpestření jídelníčku nemusí být alchymie
Zdravé mlsání? Zvládnete to snadno doma

Mezi pozoruhodná místa, která děti okouzlí, patří skalní města v Prachovských skalách, Klokočské skály, zříceniny hradů Trosky a Frýdštejn, zámky Mnichovo Hradiště nebo Sychrov a hrady Kost a Valdštejn.

Můžete naplánovat různé trasy podle délky a toho, co chcete dětem ukázat. Vyrazíte z Turnova nebo Jičína a děti provedete krajem klasických českých pohádek jako jsou S čerty nejsou žerty, Lotrando a Zubejda, Rumcajs nebo Princ Bajaja.

Rozhledna Velký Javorník

Na vrcholku Velkého Javorníku, který je nejvyšším vrcholem Veřovických vrchů, nejzápadnějšího předhůří Moravskoslezských Beskyd, na vás čeká krásná dřevěná rozhledna. Je vysoká 26 metrů a má dvě vyhlídkové plošiny.

Uvidíte z ní na vrcholky Beskyd, Lysou horu, Moravskou bránu, Radhošť a také na Ostravsko. Kouzelný výhled tak můžete spojit s vlastivědným výkladem o okolí. Na Velký Javorník jezdí vlak do stanic Frenštát pod Radhoštěm nebo Véřovice. Rozhledna je přístupná celý rok.

Boubínský prales

Celou Šumavu a území vrchu Boubín původně tvořily pralesy s výskytem smíšených horských porostů. Nejcennější část pralesa je druhou nejstarší rezervací u nás.

Dětská obezita
Každé čtvrté dítě v Česku trpí nadváhou

Jsou zde dvě naučné stezky s popisem dřevin a historie, můžete si vybrat podle náročnosti. Snadnější stezka je vhodná i pro kočárky a vozíčkáře.

Na jižním svahu Boubína, 2 km od vrcholu, najdete Boubínské jezírko, kterého mystický vzhled děti určitě nadchne. Je to první zastávka naučné stezky. Výchozím bodem je Kaplice. 

Září patří dětem
Předplaťte si Deník.cz a čtěte vše bez omezení. Navíc získáte zdarma unikátní e-knihu Hobby s dětmi, plnou rad a tipů, jak kvalitně trávit čas se svými dětmi.