Předchozí
1 z 5
Další

Líheň podle Suvorova vyžaduje zejména pečlivost. Vstupní údaje zadává za ni zodpovědný člověk. Musí dobře nastavit teplotu a také vlhkost. "Každá správná matka vajíčka otáčí, takže musíme i my. Někdy je třeba vajíčka chladit, jednoduše sledujeme určitou sadu parametrů a musíme je přizpůsobovat druhu ptáka. Vodní ptáci třeba přirozeně potřebují vlhčí prostředí. Zařízení musíme kontrolovat, jsem klidnější, když je to několikrát denně. A taky jsem samozřejmě zvědavý, zda se tam něco neklube,“ popisuje s úsměvem Kurátor.

Petr Suvorov archivZdroj: Deník / Redakce

Překvapení v podobě puklých skořápek a kolíbajících se právě vylíhlých tvorů sledují v brněnské zoo polsední rok. "Líheňská technika u nás není tak dlouho, jsme proto v začátcích. Odchovaných druhů zatím tedy není mnoho, k nejvýznamnějším patří jespák bojovný,“ vzpomíná.

Petr Suvorov archivZdroj: Deník / Redakce

Kromě odchovu jespáka je Petr Suvorov pyšný také na úspěchy mimo líheň. "Nejčerstvějším je projekt na záchranu jeřábů na dálném východě. Tam byli označeni vysílačkami, dva z nich doletěli až na zimoviště v Číně. Tím jsme prokázali, že vypouštění jistých ohrožených druhů může vést k dobrému uchycení zvířat ve volné přírodě. Z úspěchů přímo v zoo bych zmínil, že se nám podařilo jako prvním u nás odchovat turaka šedého. Je poměrně specializovaný, protože se živí převážně listím, odchov se nám podařil několikrát," podotýká.

Petr Suvorov archivZdroj: Deník / Redakce

O práci v zoologické zahradě se muž zajímal už při studiích, kdy si vyzkoušel působení v pražské zahradě. Zvířatům věnuje i svůj volný čas."Nejraději jej trávím s ptáky ve volné přírodě, kam utíkám od lidí. Kromě toho mám doma akvárium a malý tropický prales,“ říká pobaveně.

foto Renata HasilováZdroj: Deník / Redakce

Kolem živých tvorů se točil rád už od dětství, zájem o ornitologii v něm zažehla i dětská hračka. "Když mi bylo asi šest, dostal jsem od kamarádky plastové figurky zvířátek a začala láska na celý život,“ směje se kurátor chovu ptáků brněnské zoo Petr Suvorov.

Petr Suvorov archivZdroj: Deník / Redakce