close info Zdroj: se souhlasem M.Škopa zoom_in Už v desíti letech se Matěj Škop ocitl za kamerou, kde působil dodnes.
Škopova vášeň pro režisérství propukla už v deseti letech, kdy k Vánocům jeho otec pořídil pod stromek jako dárek videokameru. „Ošahal jsem si ji a hned mě začalo bavit, že můžu dělat to, co vidím v té televizi nebo kině,“ vypráví s nadšením autor několika krátkých příběhů, které pod názvem Tucet špinavců produkuje na youtubovém kanálu.
Přitom první film natočil se spolužáky už na základní škole. Tehdy si vystačil s plyšovým volantem, modelem angličáku a dětský dopravní koberec.
close info Zdroj: se souhlasem M.Škopa zoom_in Celovečerní film pro Gymnázium Slovanské náměstí 7, kam Matěj Škop chodil.
Na střední škole vymýšlel příběhy spjaté s gymnáziem, které navštěvoval. Zinscenoval několik představení, moderoval školní události a vytvořil svůj první celovečerní film. Ten promítal před zaplněným univerzitním kinem Scala několik měsíců po maturitě jako rozloučení se svou milovanou školou. „Vyzkoušeli jsme si, jak publikum reaguje přímo na místě. Byl to asi ten nejlepší zážitek, co tvůrce může zažít,“ popisuje své dojmy.
close info Zdroj: se souhlasem M.Škopa zoom_in Výherci ceny diváků a třetího místa u odborné poroty na Filmovém festivalu Fakulty informatiky za snímek Jedničky a nuly. Zleva: Alexandar Masnikosa, Matěj Škop, Martin Svoboda.
Podobná situace nastala, když Škop a jeho kamarádi představili na Filmovém festivalu Fakulty informatiky Masarykovy univerzity svůj dokument Jedničky a nuly. Diváci se tehdy smáli natolik, že nebylo slyšet, co vlastně herci ve filmu povídají. „Dělali jsme si legraci z jejich informačního systému. Známí mi říkali, že mě vynesou v zubech a nohama napřed,“ směje se mladík, který na tomto festivalu obdržel první místo ceny diváků a třetí místo odborné poroty.
Se stejným snímkem porazili na Filmovém festivalu v Českých Budějovicích i krátké filmy distribuované na stanici HBO GO.
close info Zdroj: se souhlasem M.Škopa zoom_in Matěj Škop a Vít Klusák na letním filmovém festivalu v Uherském Hradišti.
Za nejvydařenější a divácky nejatraktivnější video ale Škop považuje parodii V síti: Nevadí, že je mi 65?, na kterou reagovali sami autoři originálního snímku. Se skupinou Tucet špinavců se rozhodli přehodit koncept původního dokumentu.
Místo obtěžování dvanáctiletých dívek tak vysokoškolské studentky využívaly své přednosti u online zkoušení na jejich staré profesory. „Hodně jsme přemýšleli, jestli vlastně nedegradujeme sdělení původního dokumentu. Chtěli jsme se vyhnout dělání si legrace z obtěžování dětí. Spíše jsme se snažili upozornit na tento další fenomén,“ vysvětluje pointu díla.
Autor V síti Vít Klusák jejich video zmiňoval v podcastu U Kulatého stolu. Škop se s Klusákem později i seznámil na letní filmové škole v Uherském Hradišti, kde se oba autoři pobavili o své tvorbě. Podle Škopa mu setkání dodalo inspiraci a nakoplo ho do další produkce.
close info Zdroj: Tucet špinavců zoom_in Parta kamarádů a nadšenců do filmařiny, co pod názvem Tucet špinavců produkuje na svém youtubovém kanálu komediální videa.
Tucet špinavců není spolek amatérských herců, ale pouze parta talentovaných kamarádů a nadšenců do tvorby krátkých videí. Matěj Škop zastává funkce autora, scénáristy, režiséra, producenta, editora a příležitostného herce. „Děcka mě respektují, jinak by to nefungovalo. Ale často si ze mě dělají srandu, protože jsem poměrně cholerický,“ líčí vztah mezi kamarády a zároveň spolutvůrci.
Škop se nechce ani tlačit do vůdčí pozice. Vždy se všech zeptá, jestli to dává smysl a oni s tím souhlasí. Podle něj je klíčem k úspěchu to, že když se chová jako hlupák, lidi mu to na rovinu řeknou.
close info Zdroj: se souhlasem M.Škopa zoom_in Matěj Škop při natáčení jednoho z videí Tuctu špinavců.
Matěj Škop a jeho kamarádi plánují v letošním roce natočit další celovečerní film. Dobrodružnou akční komedii Ďáblovo očko by rádi znovu promítali na plátnech kina Scala v červnu příštího roku.
Do budoucna má však Škop větší ambice. „Strašně by mě bavilo pracovat v internetové televizi a založit pořad podobajícímu se americkému Saturday Night Live. Chtěl bych minimálně tady v České republice vyplnit tu trhlinu na trhu v podobě skečové komedie, satiry a osvěžujícího humoru,“ zasněně popisuje mladík, který inspiraci pro témata svých videí čerpá z běžného dne.
Se svými vtipnými historkami nevystupuje pouze skrze video, ale i stand-upové performace. Ještě před koronavirovou pandemií se zúčastnil několika Open Night představení. Okrajově se tomuto koníčku chce věnovat i až bude přijatelnější doba.
BARBORA PEŠTÁLOVÁ