Odbory protestují proti podobě vládního konsolidačního balíčku i důchodové reformy, nenavyšování platů ve veřejném sektoru, drahým energiím, vysoké inflaci, nevyjasněnému růstu minimální mzdy i nedostatku peněz na školství. Stěžují si na to, že s nimi vláda nehledá kompromis.

Premiér Petr Fiala (ODS) tento týden řekl, že stávku pokládá za neodůvodněnou. Poukázal na růst rozpočtu školství a zaručený plat učitelů ve výši 130 procent průměrné mzdy. Podle Fialy odbory pokračují v konfrontační politice a jednají nezodpovědně.

Deník během stávky mluvil s předsedou školských odborů Františkem Dobšíkem:

Zástupci odborářů a studentů v čele s předsedou školských odborů Františkem Dobšíkem na pondělní tiskové konferenci v Praze
Ve střehu budeme i po stávce. Nechceme vyhrožovat, ale dohodnout se, řekl Dobšík

Spor podle Beka není o tom, zda má někdo dobrou vůli přidat peníze, nebo ne, ani nejde o spor o diplomatických či profesionálních schopnostech jednotlivých aktérů, nýbrž se týká ekonomických možností státu. Ministr v neděli večer také řekl, že odbory při jednání s ministerstvem nestanovily jasně své požadavky. Podle šéfa školských odborů Františka Dobšíka je to úhybný manévr, který má odbory a stávkující znevěrohodnit v očích veřejnosti.


Nahrává se anketa ...

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že kabinet je připraven s odbory jednat a nabídl jim, že by se na zvýšení výdělků a posílení rozpočtů ministerstev využily neutracené peníze z letoška. Putovat by měly hlavně do odměn. Odbory žádají zvýšení tarifů.

Stávku vyhlásilo deset odborových svazů. Vedle školských odborů a svazu KOVO jsou to odbory úřednické, dřevařské, zdravotnické, dopravní, kultury, knihoven, potravinářů a vysokoškolský svaz. Další svazy je podporují. ČMKOS jako největší centrála s 31 svazy a asi 270 tisíci členů postupuje společně s Asociací samostatných odborů (ASO). Druhá centrála zastřešuje 12 organizací a zhruba 110 tisíc odborářů, mezi členy jsou vlivné železničářské či lékařské odbory. Lékaři však stávku podpořili jen symbolicky, větší protest plánují v prosinci.

Premiér Petr Fiala se v Brně vyjádřil ke stávce škol. Zdůvodnil, proč vláda neustoupí:

Premiér Petr Fiala
Vláda neustoupí od snahy ozdravit veřejné finance, řekl Fiala ke stávce učitelů

Bek i odboráři chtějí v jednání pokračovat i po stávce. Podle ministra nesmí být příčinou toho, že spolu ministerstvo, aktéři ve školství a odbory přestanou vést dialog. Oprava systému financování škol je podle ministra možná cestou změn školského zákona. Novela by měla umožnit lépe řídit personální růst ve školství.


Nahrává se anketa ...

Školy, firmy i úřady

Odboráři museli zaměstnavatelům tento týden nahlásit počty účastníků stávky. Šéf ČMKOS Josef Středula je nechtěl upřesnit. „V této chvíli nejsou podstatné ani důležité. Stále rostou. Hnutí je to obrovské. Překvapivé je, kolik zaměstnanců státu se chce zapojit,“ řekl před stávkou ČTK Středula. Je přesvědčen o tom, že vláda nějaké ústupky udělá. Jurečka už ohlásil, že kvůli stávce nepoletí do Bruselu na jednání unijních ministrů práce a místo toho se chce sejít s odboráři a stávkujícími.

Školské odbory uvedly, že se zapojilo přes 7200 škol.

Jak si stojí učitelé v porovnání s platy v jiných oborech? Podívejte se: 

Celodenní stávka akademiků kvůli mzdám a finanční situaci vysokých škol. Ilustrační snímek
Plat učitele? Často stejný jako ve skladu či na stavbě. Kolik berou ve školách

Podle předáka Odborového svazu státních orgánů a organizací Pavla Bednáře do celodenní stávky vstoupili také úředníci z některých úřadů a sociální správy, hodinu přes poledne pak stávkovali další pracovníci úřadů práce, sociální správy, katastrálních úřadů či finančních úřadů. Jinde zaměstnanci stávku podpořili. V automobilce Škoda Auto se výroba zastavila ve všech výrobních závodech na dvě hodiny mezi 13:00 a 15:00.

Protestní pochod Prahou

Vedle stávky odbory přichystaly protestní pochod a shromáždění nedaleko Sněmovny. VÍCE ZDE

Podívejte se, které školy se zapojily do stávky: 

Celodenní stávka akademiků filozofické fakulty, fakulty humanitních studií a evangelické teologické fakulty Univerzity Karlovy kvůli mzdám a finanční situaci vysokých škol. Ilustrační foto.
Stávkují i u vás? Prohlédněte si seznam škol, které v pondělí zůstanou zavřené

Podle analytiků, které ČTK oslovila, budou mít pondělní stávka a protestní akce na výkon české ekonomiky jen zanedbatelný dopad. Varující je podle nich spíš to, že lidé chtějí stávkovat kvůli nutné snaze snížit zadlužování a srovnat veřejné finance.