Předchozí
1 z 6
Další

Christina Smutný se narodila v komunistickém Československu do rodiny, která s režimem nesouhlasila. Oba její rodiče podepsali Chartu 77 a v roce 1979 se rozhodli emigrovat do místa, odkud pochází Christinina matka - Řecka. O dva roky později odjeli z politických důvodů z Řecka do kanadského Toronta, kde Christina vyrostla a strávila většinu svého života. „I přesto, že jsem byla ještě dítě, pamatuji si na každé stěhování. Musela jsem se umět rychle přizpůsobit novému prostředí a být samostatná. Přestala jsem být dítě a stal se ze mě takový malý dospělý. Ale naučila jsem se mluvit čtyřmi jazyky a získala kamarády a přátele po celém světě,“ vzpomíná Christina.

Christina cvičí joguZdroj: archiv

V Kanadě dostala Christina při studiu Domorodých a politických studií příležitost odjet na dva semestry do Thajska, kde se učila o národech jihovýchodní Asie. Čtyřměsíční praxi strávila v mužských uprchlických táborech jako dobrovolník. „Připadala jsem si tam jako ve filmu. Byla jsem tam za války, a tak to bylo extrémně nebezpečné. Věděla jsem, do jakého prostředí jdu. Co mě zarazilo, byla ta míra privilegia, která se mi dostávala. Onemocněla jsem malárií a hned se mi dostalo lékařské péče. Ti uprchlíci takové štěstí neměli,” vypráví Christina.

Christina cvičí joguZdroj: archiv

I přes tuto nepříjemnou zkušenost se Christina rozhodla po ukončení studií do Thajska na 3,5 roku vrátit. Učila uprchlíky v mezinárodní škole a mezi tím objevovala kouzlo meditací, masáží a ashtanga jógy, která ji pomáhala dostat se po nemoci zpět do formy. „Při práci v uprchlických táborech jsem si uvědomila, že jsem taky vlastně uprchlík, a tak jsem se rozhodla, že se vrátím do Řecka, kde jsem strávila dětství,“ říká Christina. Tam se po šesti letech učení rozhodla, že už dál učit ve školství nechce a nemůže, protože ji ta část práce, kde musela komunikovat s rodiči, ubíjela.

Christina cvičí joguZdroj: archiv

Následovalo cestování mezi Řeckem a Kanadou a prohlubování Christininy jógové praxe. V roce 2008 se rozhodla, že se stane učitelkou jógy na plný úvazek. Cestovala do Indie, New Yorku, Kostariky a Berlína na workshopy a semináře, kde sbírala cenné zkušenosti, které chtěla v budoucnu uplatnit při založení vlastního jógového studia. „Pracovala jsem v kanadském studiu Moksa Jóga a přemýšlela jsem tehdy nad založením vlastního jógového studia v Řecku s mojí sestrou Aničkou. Kvůli tamní hospodářské krizi to ale bohužel nebylo možné. Po dlouhém odhodlávání jsme nakonec odjela v roce 2014 zpátky do Brna,“ vypráví Christina.

Christina na cestáchZdroj: archiv

Ještě předtím ale Christina zorganizovala společně se svojí sestrou v období hospodářské krize pochod do Řecka, který ji pomohl uspořádat myšlenky a rozhodnout se, kam chce dál ve svém životě směřovat. „Nacházela jsem v tom hezkou symboliku. Moje babička z Řecka uprchla a já jsem tam šla pěšky zpátky. Ušli jsme 1 800 kilometrů za dva měsíce,“ popisuje.

Christina si zařizuje vlastní studio.Zdroj: archiv

Vlastní jógové studio otevřela Christina letos v lednu přímo v centru Brna. Beru to jako příležitost, jak lze zvednou úroveň jógy. Lidé se tady na józe hodně porovnávají, jsou sebestřední a soutěživý. O tom ale jóga není. Učí pokoře.,“ uzavírá Christina.

Christina cvičí joguZdroj: archiv