close info Zdroj: NdB/Jan Pochylý zoom_in
Nyní Martin Koplík spolupracuje s Turistickým informačním centrem Brno, provádět lidi po Brně před dvaceti lety ale začal mimo jakoukoli organizaci. „Jednou jsem se bavil s kamarády, kteří pochází odjinud, a pozval jsem je do Brna. Nechtělo se jim, říkali, že v Brně nic není. To mě, jako brněnského patriota, rozčílilo, a tak jsem začal dělat prohlídky pro známé, chtěl jsem jim ukázat, že Brno vůbec není nudné,“ říká Koplík.
close info Zdroj: TIC Brno/Michal Růžička zoom_in
Na jeho komentované procházky, kam původně zval své přátele, ale přicházelo stále víc a víc lidí, kteří se o nich dozvídali od známých. „Před několika lety mě někdo doporučil turistickému informačnímu centru, takže dnes provádím v klasických prohlídkových cyklech. Loni jsem spolupracoval na velkém projektu Osmdesátky v Brně a letos se podílím na přípravě cyklu Brno Industrial, při kterém zájemce vezmu třeba na trasu Paláce průmyslové aristokracie,“ poznamenává Koplík. Nyní už nejen provází, ale připravuje i různé podklady.
close info Zdroj: TIC Brno/Michal Růžička zoom_in
Vědomosti o Brně získává samostudiem, z knih či internetu. „Troufnu si říct, že dnes už toho o Brně vím hodně, ale pořád se samozřejmě objevují věci, které mě zaskočí. Například loni jsem s překvapením zjistil, že na Moravském náměstí pod pomníkem Rudoarmějce je podzemní prostor, o kterém jsem nikdy předtím neslyšel. Ale i proto mě poznávání Brna baví, je to vlastně taková detektivka,“ usmívá se zkušený průvodce. Jeho vzorem, co se vědomostí o městě týče, je historička Milena Flodrová.
close info Zdroj: TIC Brno/Michal Růžička zoom_in
Kromě vědomostí je ale podle Koplíka na provádění potřeba ještě mnoho dalších schopností. Průvodce totiž musí umět lidi zaujmout. „Dost dlouho mi trvalo naučit se mluvit před lidmi. Jako průvodce člověk musí artikulovat, nesmí huhňat a hltat koncovky, taky třeba musí být ke skupině otočený čelem, protože jinak ho nikdo neslyší,“ vyjmenovává.
close info Zdroj: NdB/Jan Pochylý zoom_in
Byť původně vystudoval zcela jiný obor, nyní je nejen jeho volný čas propojený s kulturou. Pracuje jako vedoucí zákaznického centra Národního divadla Brno. A říká, že si tím plní sen. „Do divadla jsem se také dostal díky průvodcovství. Před několika lety hledali někoho na letní provádění po Janáčkově divadle. Poté sháněli večerní pokladní, a tak jsem po večerech při svém tehdejším zaměstnání začal prodávat lístky ve večerní pokladně,“ vzpomíná na své divadelní začátky. I nyní se s ním návštěvníci setkají při prohlídkách divadla.
close info Zdroj: NdB/Jan Pochylý zoom_in
Těší ho, že na prohlídky chodí množství Brňanů. „Asi největší skupinu tvoří starší lidé, ale je skvělé, že se naučily chodit i rodiny s dětmi,“ pochvaluje si Koplík. Vymýšlení tras se věnuje neustále, mimo procházek pro informační centrum a Národní divadlo Brno připravuje pro své přátele výlety za hranice všedních dnů, jak je sám nazývá.