"Dopravní policisté budou kontrolovat dodržování nejvyšší dovolené rychlosti, způsob jízdy, používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů. Dále se policisté zaměří na kontrolu dokladů předepsaných k řízení a provozu motorového vozidla, technický stav vozidel či zda se řidiči během jízdy plně věnují řízení," uvedla policejní mluvčí.

Velikonoce jsou na českých silnicích jedním z rizikových období, kdy do auta sedají i sváteční řidiči a lidé vyrážejí často na dlouhé vzdálenosti. Přibývá také cyklistů a motocyklistů. Bývá více nehod než v jiné víkendy, často s tragickými následky.

Drtivá většina marketů zůstane na Velikonoční pondělí uzavřená.
PŘEHLEDNĚ: Otevírací doba o Velikonocích. Kde si nakoupíte, kde je zavřeno

Policejní kontroly se pravidelně během Velikonoc zaměřují i na dodržování zákazu požívání alkoholu a návykových látek - rizikové bývá v tomto ohledu hlavně Velikonoční pondělí s tradiční pomlázkou. Loni a předloni byly jarní svátky na silnicích klidnější, protože kvůli epidemii koronaviru byl výrazně omezený volný pohyb lidí.

Buďte předvídaví, apeluje policie 

Policisté vyzývají motoristy ke zvýšené opatrnosti, vzájemné ohleduplnosti a toleranci. "Nepřeceňujte své síly a buďte předvídaví," apelovala dnes policie na řidiče. Upozornila také na to, že na letošní Velikonoce se má citelně ochladit, může sněžit a silnice mohou namrzat.

Mnohým začíná velikonoční volno už ve čtvrtek, kdy mají děti velikonoční prázdniny. Následuje víkend prodloužený o sváteční Velký pátek a Velikonoční pondělí.