Předchozí
1 z 5
Další

Jan Zavadil při Dragon Cupu.Jan Zavadil při Dragon Cupu.Zdroj: se souhlasem RC Dragon Brno

Návštěva brněnského stadionu za Lužánkami byla pro jeho kariéru osudová. Nešlo ovšem o kariéru ve fotbale, ale v ragby, které se mu v jedenácti letech zalíbilo. Díky svému kamarádovi, který ho tehdy na horní hřiště za Lužánkami vzal, objevil Jan Zavadil sport, jemuž je věrný dodnes. Pětačtyřicet let poté, co v brněnském Dragonu s ragby začínal, obětuje mateřskému klubu svůj čas coby správce areálu.

Jan Zavadil na týmové fotografii.Jan Zavadil na týmové fotografii.Zdroj: se souhlasem RC Dragon Brno

Jedenadvacetiletá hráčská kariéra přinesla desítky zápasů, mezi nimi také reprezentační utkání proti Španělsku či Nizozemsku. Přestože oblékl i dres československého národního týmu, nejraději vzpomíná na zážitky s prvoligovým týmem z Brna. „Na titul jsme bohužel nedosáhli, zato máme dvakrát stříbro a bronz. Rád vzpomínám také na všechny zájezdy, které jsme zažili. Díky ragby jsme se podívali na západ už za komunismu, utkání ve Francii či v Itálii si pamatuji dodnes,“ říká rodák z Rosic u Brna.

Jan Zavadil jako trenér.Jan Zavadil jako trenér.Zdroj: se souhlasem RC Dragon Brno

Když na přelomu tisíciletí ukončil svoji aktivní kariéru, dal si od ragby na chvíli pauzu. S brněnským Dragonem se ovšem nerozloučil a o několik let později začal v klubu vystupovat v roli trenéra. „Hraní mě bavilo určitě víc, trénování jsou spíš nervy než zábava. Buď jsou starosti s hráči nebo při zápase. Neplatí, že když hrajete, musíte se pak nutně stát trenérem. Zkoušel jsem to, ale není to pro mě. Nemám na to ani geny, ani charisma,“ popisuje bývalý trenér, který vedl juniory i muže.

Jan Zavadil jako člen Old Boys.Jan Zavadil jako člen Old Boys.Zdroj: se souhlasem RC Dragon Brno

O starosti spojené s pravidelnými zápasy však po opuštění trenérské pozice nepřišel. Před pěti lety totiž dostal nabídku stát se správcem ragbyového areálu. „V klubu máme všechny kategorie, od malých dětí až po muže, a o ně všechny se vlastně tak trošku starám. Peru dresy, organizuju turnaje, sekám a lajnuju hřiště. Práce mě baví, protože jsem u ragby a potkávám se se známými, ale je to náročné. Fyzicky i časově,“ líčí Zavadil, který přes týden pracuje jako řidič ve skladu.

Jan Zavadil při Dragon Cupu.Jan Zavadil při Dragon Cupu.Zdroj: se souhlasem RC Dragon Brno

Díky udržování areálu na Cacovickém ostrově v Maloměřicích, kde RC Dragon Brno pravidelně hraje svá domácí utkání, je Zavadil stále součást klubu, k němuž se přidal před pětačtyřiceti lety. „Změnilo se toho za tu dobu hodně. Dnes je to nesrovnatelné na všech úrovních, například co se týče vybavení klubu. Dnes mají hráči mnohem větší servis, je to pro ně pohodlnější. Dřív jsme byli takoví mnohem skromnější, museli jsme si dresy prát sami,“ směje se šestapadesátiletý Zavadil.

ELIŠKA NOVÁKOVÁ