Předchozí
1 z 5
Další

Vychovává děti a zároveň zkoumá mrtvici. Za svou vědeckou práci získala grant

Bojuje s týmem vědců proti smrtelným mozkovým příhodám a zároveň vychovává dvě děti. Třetí přijde na svět ještě v březnu. Za své nasazení obdržela lékařka Petra Šedová z Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně grant Martiny Roeselové na podporu vědkyň, které se snaží skloubit kvalitní péči o předškolní děti a vědeckou kariéru.

Vědkyně Šedová zvládá společně s výzkumem i výchovu dětí.Zdroj: archiv Petry Šedové

O grantu se Šedová dozvěděla, když potřetí otěhotněla. „Je velice náročné skloubit péči o děti s prací, natož výzkumem. Nechtěla jsem své aktivity přerušit, tak jsem o něj požádala,“ vypráví vědkyně z Mezinárodního centra klinického výzkumu svatoanenské nemocnice.

Petra Šedová získala grant Martiny Roeselové.Zdroj: Petra Šedová

Žádost podala, protože ji nejvíc zaujala podpora žen starajících se o své potomky. „Často nemohou rozvinout svůj potenciál, pokud je při výchově dětí nepodpoří rodina, kolegové i společnost jako celek. Právě takovou pomoc grant ženám nabízí,“ říká Šedová.

Petra Šedová získala grant Martiny Roeselové.Zdroj: Petra Šedová

Podle ní nemají pracující matky zvláště v České republice dostatečnou podporu. „Stát jim nepomůže s hlídáním dětí, což je klíčové. Každý měsíc za ně musí ze svého platit vysoké částky a najít dobrou dětskou skupinu také není lehké. Jsme tak závislé na pomoci prarodičů, kterým za to patří velký dík,“ vysvětluje žena.

Ilustrační fotoZdroj: Shutterstock.com

Šedová se ve výzkumu věnuje neuroepidemiologii. Za záhadný názvem se skrývá problematika mozkových mrtvic. „Náš tým vyvinul metodu, díky které víme, kolik mrtvic postihne obyvatele naší země,“ upřesňuje. Nejdůležitější projekt je ale pro Šedovou rodina. „Nachází se vždy na prvním místě,“ připomíná.

Petra Šedová získala grant Martiny Roeselové.Zdroj: Petra Šedová