Už téměř čtyři měsíce od tornáda spí s manželem stále ve sklepě poničeného domu. Jejich původní ložnice totiž připomíná sklad. Haldy oblečení a nejrůznějších věcí z ostatních pokojů, kam se podíváš. „Je to docela underground. Při opravách postupujeme místnost po místnosti, a někam věci musíte provizorně přemístit,“ vysvětlila energická šedesátnice. Mimochodem právě okny ložnice proletěla při tornádu podlážka, která manžele mohla zabít. Naštěstí byli v tu dobu mimo budovu.

Volby v jihomoravských Hruškách, které zasáhlo tornádo, vzali lidé hned po otevření volební místnosti útokem. Dříve volili v místní škole, kterou ale živel poničil. Už loni kvůli pandemii se urny otevřely v budově obecního úřadu.
K volební urně urazila dálku, byla první. Důchodkyni z Hrušek vzalo tornádo dům

Na spartánské podmínky si Maděřičová nestěžuje. Naopak jedním dechem dodává, že jsou na tom o dost lépe než mnozí ostatní. S obnovou domova finišují. Vánoce chtějí oslavit již v útulném prostředí jako z doby před přírodní katastrofou. „Pokud si myslíte, že na Moravě po tornádu už je všechno v cajku, tak někde mají teprve takzvanou základovou desku nově stavěného domu,“ okomentovala obrázky ze sousedních Hrušek.

Každodenní hrabání a nový krizový plán

Poškození dál potřebují pomoc dobrovolníků a hlavně řemeslníků. Maděřičová ví, jak se opravné práce táhnou. Mnohdy chybí materiál. A zima se blíží. Stý den od tornáda si přála, aby v domě opět visely záclony, aby tam její rodina chodila po kobercích, aby měli koupelnu a v ní vanu, aby měli skříně. „O víkendu snad bude nová koupelna konečně hotová,“ je ráda.

Všímá si, že leckde v zasažených obcích jsou hotové střechy, vyměněná okna, méně poškození třeba mají i vymalováno. Bohužel není málo těch, kteří už nyní ví, že prožijí Vánoce v provizoriu či dokonce poprvé za dlouhá léta mimo domov. „Asi je jedno, ve které fázi oprav jsme. Co je stejné, je velká únava - psychická i fyzická. Ačkoliv máme štěstí na celkem suchý podzim, zima je protivná. Například my ještě stále nemáme skříně, a tak je prádlo na hromadách. Každodenní hrabání v těch kopách je na…,“ popsala otravnou každodenní rutinu.

Následky tornáda.
OBRAZEM: Když na Vyškovsku řádilo tornádo. Vyvracelo stromy, nasálo hejno holubů

V časech krize jí pomohli blízcí, přátelé, známí i neznámí dobrovolníci. A chválí též partu ukrajinských fachmanů. Kdo ale Maděřičovou zná, nepřekvapí jej, že umí být otevřeně kritická. Podle ní měl velké mezery krajský krizový plán. „Nefungoval, jak by měl. Připravuje se budoucí, aktualizace musí zohlednit zkušenosti tornádem poškozených lidí,“ apeluje. Chápe chaos prvních dní po řádění tornáda, ale již ne komplikace v následné komunikaci či v přerozdělování peněz potřebným. „Palec nahoru pro hasiče a záchranáře. Hlavně však obstála občanská společnost,“ zatleskala solidaritě lidí.