"Ještě nikdy se nestalo, aby nějaký severokorejský vůdce přepustil část svých pravomocí jiné osobě, pokud nebyl příliš nemocný na to, aby vládl, popřípadě nebyl odstraněn převratem. Posuzuji to tak, že je (Kim Čong-un) v kómatu, ale zatím ještě nezemřel," uvedl údajně na sociálních sítích Čang Song-min, který pracoval pro mnohaletého jihokorejského prezidenta Kima Te-džunga jako tajemník pro politické záležitosti a vedoucí monitorovacího úřadu pro státní záležitosti. Jeho slova citoval jihokorejský deník The Korea Herald.

Kim Jo-čong, sestra severokorejského diktátora Kim Čong-una, po příletu do jihokorejského Inčcheonu.
Mladší sestra Kim Čong-una prý získala větší pravomoci. Bude řešit vztahy s USA

"Struktura posloupnosti předávání moci nebyla v Severní Koreji vytvořena, takže se teď dostává do popředí Kim Jo-čong, protože vakuum nelze udržovat dlouhodobě," dodal Čang Song-min. Podle jeho slov má svou informaci o komatu severokorejského vůdce z čínského zdroje.

Podle jihokorejského deníku informovala soulská špionážní agentura při setkání za zavřenými dveřmi jihokorejské zákonodárce, že Kim podle všeho vytvořil vládnoucí systém, v němž se bude dělit o autoritu a odpovědnost se svými nejdůvěryhodnějšími pomocníky. Podle agentury se však vznik nového systému nepojí s žádným vážným zdravotním problémem.

Vůdce KLDR Kim Čong-un na nouzovém zasedání politbyra v Pchjongjangu (na snímku z 25. července 2020)
První případ koronaviru v KLDR? Kim vyhlásil výjimečný stav

Čangova tvrzení se nicméně objevují poté, co se severokorejský vůdce už několik měsíců neukázal na veřejnosti, což vyvolalo spekulace o jeho zhoršujícím se zdraví. Naposledy ho viděli předsedat politbyru Dělnické strany Koreje 11. dubna. Vrcholný bezpečnostní poradce jihokorejského prezidenta Mun Če-ina poté vydal prohlášení, že Kim Čong-un je naživu a v pořádku. Podle severokorejské tiskové agentury KCNA byl Kim Čong-un vidět i při slavnostním přestřiháváním pásky při otevření továrny na hnojiva 2. května.

Podle Čanga však jsou všechny fotografie Kima, vydané v posledních měsících Severní Koreou, zfalšované.