"Testy potvrdily skvělou účinnost a praktičnost tohoto zbrojního systému," napsala agentura KCNA. "Vlastnictví dalšího odstrašujícího prostředku strategického významu může spolehlivě zajistit bezpečnost naší země a potlačit vojenské manévry nepřátelských sil," dodala.

Zkoušce nové střely, která byla podle KCNA vyvinuta v průběhu uplynulých dvou let, zřejmě nepřihlížel severokorejský vůdce Kim Čong-un, přítomni byli ale jiní vysocí představitelé, včetně člena mocného politbyra vládnoucí Korejské strany práce Pak Čong-čchona.

Vojenská přehlídka v KLDR
KLDR slavila výročí svého vzniku. Vojenská přehlídka se obešla bez raket

Americké ministerstvo obrany označilo Severní Koreu v souvislosti s testem za nebezpečí pro sousední země. "Tato aktivita podtrhuje pokračující vývoj severokorejského jaderného programu a hrozbu, kterou představuje pro sousedy a mezinárodní společenství," napsal Pentagon v prohlášení. Japonská vláda vyjádřila nad zprávou o testu znepokojení.

Analytik Ankit Panda agentuře Reuters řekl, že nová řízená střela může být první severokorejskou zbraní tohoto druhu schopnou nést jadernou hlavici. "Je to první řízená střela KLDR, jíž byla připsána strategická role. To je běžný eufemismus pro systémy s jadernou schopností," uvedl spolupracovník americké Carnegieho nadace pro mezinárodní mír Panda.

Zatím není jasné, jestli Severní Korea ovládá technologii potřebnou ke zmenšení jaderných hlavic tak, aby se daly nasadit na řízené střely, vůdce Kim ale letos označil vývoj takových hlavic za prioritu. Testy severokorejských řízených střel přitahují obecně menší pozornost než zkoušky balistických raket KLDR, protože je nezakazují rezoluce OSN.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un
Kim Čong-un zhubl. Lidé v KLDR si kvůli tomu dělají starosti, píší tamní média

Podle Jeffreyho Lewise, odborníka na jadernou strategii z amerického Centra Jamese Martina, ale severokorejské řízené střely středního a delšího doletu nepředstavují o nic menší nebezpečí než balistické rakety. "Je to další systém, který je navržen, aby se vyhnul radarům," prohlásil Lewis.

Neúspěšný summit 

Podle agentury Reuters byl dnešní test první od března, kdy Severní Korea zkušebně odpálila dvě balistické rakety krátkého doletu. KLDR také provedla test řízené střely v lednu, jen několik hodin poté, co americký prezident Joe Biden nastoupil do úřadu. V posledních měsících se ale vůdce Kim spíš než na zbrojní testy soustředil na zabránění průniku koronaviru na severokorejské území a na záchranu ekonomiky, kterou dále zhoršila úplná uzávěra hranic kvůli pandemii, napsala agentura AP.

Kim Čong-un
Kim Čong-un připustil potravinovou krizi. Kilo banánů vyjde i na 950 korun

KLDR dlouhodobě obviňuje Spojené státy a Jižní Koreu z nepřátelské politiky vůči Pchjongjangu. Rozhovory zaměřené na odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova a ukončení severokorejských raketových balistických programů výměnou za uvolnění sankcí nepokročily od roku 2019, kdy summit vůdce KLDR Kim Čong-una a bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa v Hanoji skončil neúspěchem.

Informace o novém zbrojním testu KLDR se objevila pouhý den před plánovanou schůzkou hlavních jaderných vyjednávačů ze Spojených států, Jižní Koreje a Japonska, kteří mají v Tokiu jednat o způsobech řešení krize na Korejském poloostrově.