Nepomohlo ani to, že Slovensko rozšířilo možnost očkování i na kategorii šedesát plus, ta se přitom podle ruského výrobce touto látkou neměla očkovat. Možnost zaregistrovat se k očkování Sputnikem V bude pro malý zájem jen do 30. června.

Vyšší zájem Slováků nezajistilo ani to, že Česká republika souhlasila s tím, že bude očkování Sputnikem Slovákům uznávat na stejné úrovni jako Evropskou lékovou agenturou (EMA) povolené vakcíny, kterými se očkujev České republice.

Přístup České republiky je ale spíše výjimečný, většina států Evropské unie nebude očkování Sputnikem ani dalšími EMA neregistrovanými vakcínami uznávat.

Slovensko nyní přemýšlí, co dělat s vakcínami Sputnik, jde přibližně o sto osmdesát tisíc dávek, které se nepoužijí.

Devadesát tisíc dávek, které se nespotřebovaly a prošla jim záruční doba, se zřejmě vyhodí. Devadesát tisíc druhých dávek Slovensko asi nabídne jako dar. „Dávky Sputniku V by Slovensko mohlo věnovat, nebo prodat na Balkán. Vláda o tom bude jednat příští týden,“ uvedl ministr zdravotnictví Vladimír Lengvarský.

Půlmiliarda za nic? 

Zdaleka největší zájem o očkování byl na východě Slovenska, které je sociálně nejslabší částí země. Žije zde také významná rusínská menšina, z níž část je ovlivňována ruskou propagandou.

Podle smlouvy má Slovensko zaplatit za dva miliony dávek, i pokud je neodebere. Sputnikový propadák, za kterým stojí expremiér Igor Matovič, tak Slovensko může přijít na 20 milionů eur, tedy asi půl miliardy korun.