Extrémní teploty o tomto víkendu očekává nejen Česká republika. Padat mají i ve Spojených státech amerických. Jak uvádí stanice NBC, v Údolí smrti se očekávají teploty vzduchu kolem 53 stupňů Celsia. „Jelikož předpověď počasí zatím s ochlazením nepočítá, v následujících dnech by v několika částech země mohlo padnout až dvě stě teplotních rekordů," dodává NBC.

Právě Spojené státy americké se pyšní jedním z nejteplejších míst na Zemi, Údolím smrti. Je až neuvěřitelné, že i tato oblast, byť je proslulá teplotními rekordy, je obývaná několika druhy zvířat i lidmi.

Bermudský trojúhelník
Na světě je plno tajemných míst, která by podle vědců vůbec neměla existovat

Deník přináší přehled míst, které svou teplotou vzduchu připomínají peklo na Zemi, a přesto se v nich dokázal rozvinout život. Na rozdíl od míst, která mají nejvyšší teplotu povrchu, jako třeba izraelská poušť Lut. Při hodnotách kolem osmdesáti stupňů Celsia totiž v takových místech žádná rostlina ani zvíře přežít nedokáže.

1. Údolí smrti, USA

„STOP. Místo s extrémně vysokými teplotami. Pohyb po desáté hodině ranní se nedoporučuje.“ I takovou výstražnou ceduli lze najít v americkém Death Valley, tedy Údolí smrti. Oblast na hranicích států Nevada a Kalifornie je přesto domovem několika živočichů a oblíbeným národním parkem. Zvířatům a ani lidem zjevně nepřekáží, že se tam teploty ve svých rekordních hodnotách dostávají i nad 50 stupňů Celsia.

Azurové okno na pobřeží Malty si zahrálo i ve Hře o trůny. Před několika lety se ale zřítilo. Zničení turistického lákadla označili Malťané za srdcervoucí. Příčinou zřícení byla silná bouře.
Přírodní úkazy mizí po celém světě. Zánik Azurového okna zlomil Malťanům srdce

Obyvatelé nejteplejšího místa přesto přiznávají, že žít v těchto místech někdy vyžaduje opravdu velký kus odvahy. „Myslím, že už všichni ztrácíme trpělivost. Když vyjdete ven, je to jakoby vám do tváře fouklo množství fénů," poznamenala pro BBC při loňské vlně největších veder v oblasti pracovníce národního parku Death Valley Brandi Stewartová.

Ze zvířat lze v oblasti najít několik druhů hmyzu a ještěrů či plazů, kteří se dovedli přizpůsobit extrémním teplotám. Zeleně se tam ale nachází minimum. Zatím nejvyšší naměřená teplota v Údolí smrti bylo 56,7 stupňů Celsia v roce 1913.

2. Kebili, Tunisko

I když jde o jednu z nejstarších oáz v Severní Africe, teploty, které se tam dají naměřit, mají od oázy opravdu daleko. V létě 1391 naměřili v tuniském městě Kebili teplotu vzduchu 55 stupňů Celsia. „Běžné jsou tam ale teploty vzduchu kolem čtyřiceti stupňů," píše server Independent. I když ve starobylém sídle žijí lidé, kteří se naučili s extrémními teplotami vypořádat, zvířectva a rostlin je v oblasti minimum.

3. Mitribah, Kuvajt

Nejvyšší teplotou vzduchu, jaká kdy byla zaznamenaná v oblasti kontinentální Asie, se pyšní Kuvajt. Tam v roce 2016 naměřili po vlně veder až 53,9 stupňů Celsia. Lidé v dané oblasti téměř nežijí, jde totiž o odlehlé a opuštěné místo. Vzhledem k tomu, že hodnoty nad 50 stupňů Celsia tam ale nejsou běžnou každodenní záležitostí, na rozdíl od zeleně jde o domov několika druhů živočichů.

Národní park Pieniny je nejmenším slovenským národním parkem. Oblast je rozdělená mezi Slovensko a Polsko.
Národní parky v Evropě udivují: jeden zářil ve filmu, další zabírá celý ostrov

4. Wadi Halfa, Súdán

Téměř tam neprší a nejvyšší zaznamenaná teplota byla 53 stupňů Celsia. V súdánském městě Vádí Halfa přesto žije patnáct tisíc obyvatel. Obklopuje je poušť. Cokoliv zelené se ve městě nebo okolí hledá ztěží. Díky blízkosti Nilu je však místo důležitým obchodním uzlem. „Průměrné teploty se v nejteplejším měsíci roku, červnu, pohybují kolem 41 stupňů," upozorňuje server Independent.

5. Azízija, Libye

Než jej pokořilo americké Údolí smrti, titul nejteplejšího místa na Zemi drželo libyjské město Azízija. „V roce 1922 tam měla být naměřená teplota 58 stupňů Celsia. V roce 2012 ale meteorologové prohlásili, že měření bylo nepřesné," připomíná server The Economic Times. Mimo jiné rekord nebyl uznán proto, že měření neprovedli lidé s adekvátním vzděláním.

Velké město, kde lidé dokáží přežívat navzdory extrémním teplotám, běžně zažívá hodnoty kolem 48 stupňů Celsia.