Vítání nového roku bývá každoročně obdobím bujarého veselí, které provází shromáždění tisíců lidí v největších městech všech zemí světa a především tradiční světelná podívaná v podobě mohutných a také ohňostrojů.
Letošní oslavy však kvůli koronavirové pandemii probíhaly v daleko komornějším duchu. Většina světových metropolí kvůli přísným vládním opatřením přistoupila ke zrušení novoročních slavností, případně k jejich významnému omezení.
Jako vůbec první na světě přivítali rok 2021 obyvatelé států Samoa a Kiribati v Polynésii, kteří pomyslnou hranici překročili v 11 hodin středoevropského času. O další hodinu později je následoval Nový Zéland a několik dalších polynéských ostrovů.
Ve 14 hodin propukly oslavy také v Austrálii. Tradiční velkolepý ohňostroj nad budovou opery se i letos uskutečnil i navzdory koronavirové situaci, byl však kratší a lidé ho nesměli sledovat přímo v přístavu. Zábavu v podobě ohňostroje si ani v době řádícího covidu neodpustili například v ruském Vladivostoku či tchajwanské Tchaj-peji. V Singapuru pak v letošním roce zvolili světelnou projekci.
Podívejte se, jak vypadaly novoroční oslavy v předchozích letech
Fotogalerie: Oslavy příchodu nového roku 2019 - svět
Dříve než obyvatelé Česka oslavili příchod nového roku například v Austrálii, Japonsku, Číně, Rusku, Afghánistánu, ale také v Řecku, Finsku, Bulgarsku či afrických státech jako je Libye, Rwanda nebo Mozambik.
V pátečních ranních hodinách rok 2021 přivítali v Severní i Jižní Americe. Až ve 13 hodin CET se pak jako poslední část světa s rokem 2020 rozloučily některé americké ostrovy v Tichém oceánu.