Znají to všichni, kdo mají nějakou zkušenost s prací z domova, ale stále více se to týká i těch, kteří do práce dochází. Mnozí zaměstnavatelé totiž předpokládají a někdy i vyžadují, abyste na mobilu a mailu byli pořád a všude.

Evropský parlament se na svém posledním zasedání rozhodl tomu, co se u některých zaměstnanců mění z práce v „digitální otrokářství“, udělat přítrž. Drtivou většinou hlasů přijatá legislativní iniciativa zaúkolovala Evropskou komisi, aby připravila směrnici, která dá všem zaměstnancům v EU „právo odpojit se“ od svého zaměstnání.

Nutnost takové ustanovení přijmout se stala akutní právě v posledním roce, kdy podle průzkumu, který si Evropský parlament nechal udělat, vzrostlo množství lidí v EU, kteří pravidelně „pracují z domova“ o víc než třicet procent.

„Nemůžeme ponechat miliony evropských pracujících, kteří jsou vyčerpáni tlakem být neustále k dispozici a příliš dlouhou pracovní dobou, svému osudu,“ uvedl zpravodaj návrhu, maltský europoslanec Aley Aqius Saliba.

„Nyní je ta správná chvíle postavit se za tyto lidi a dát jim, co si zaslouží: právo na odpojení se od práce. Má to zásadní význam pro duševní a fyzické zdraví. Nastal čas aktualizovat práva zaměstnanců tak, aby odpovídala nové realitě digitálního světa,“ prohlásil Saliba, který je členem sociálně demokratické frakce europarlamentu.

„Užíváte si víkend s rodinou a nejednou dostanete pracovní email. Víte sice, že to je váš volný čas, ale přesto cítíte povinnost na něj odpovědět,“ uvádí euroslanec Saliba typickou situaci, které má návrh evropského parla- mentu předcházet.

Práce sedm dní v týdnu

Podle výzkumu společnosti Eurofound, uskutečněném napříč EU, u lidí, kteří pracují z domova, je dvojnásobně vyšší pravděpodobnost, že překročí maximálně povolenou hranici 48 pracovních hodin týdně, než u těch, kteří do zaměstnání dochází. Třetina lidí na homeoffice přiznává, že pracují ve svém volném čase každý den, nebo několikrát týdně.

„Chceme, aby se právo na odpojení, stalo základním právem občanů Evropské unie,“ uvedl europarlament a dodal, že dosud to žádná celoevropská norma nezajišťuje.

Evropská komise krok Evropského parlamentu přivítala. „Je to důležité téma, které souvisí se zásadní změnou v pracovním světě,“ řekl eurokomisař Nicolas Schmit „Potřebujeme silné pracovně-právní úpravy, které by přinesly záruky proti příliš dlouhé a nepředvídatelné pracovní době.“

Zdroj: DeníkCo vás zajímá na Evropské unii?
Stojíme o vaše názory, příběhy, příklady od vás, z vašeho nejbližšího okolí. Co dobrého vám přineslo členství Česka v EU? Čím vás Unie zklamala a čím vás štve? Kam u vás ve vesnici, městě či okrese šly peníze z evropských fondů, a měly jít zrovna tam? Jsou vám k něčemu otevřené hranice uvnitř Unie? Co vám přináší možnost pracovat a žít kdekoli v Evropské unii? Měli by mít mladí Češi nadále možnost studovat na vysokých školách v celé Evropské unii? Jak vám pomohlo, že Unie nařídila snížit ceny telefonických hovorů do zemí EU? Je dobře, že Unie zakáže plastové příbory a brčka? Mělo by Česko přestat těžit uhlí, jak to požaduje Brusel? Pište na adresu či e-mail: Evropa pro Čechy Deník, VLM, U Trezorky 921/2 158 00, Praha-Jinonice e-mail: lubos.palata@denik.cz