Všechny školky mají totiž být už příští rok zapojené do on–line systému s centrálou na magistrátním odboru školství a tělovýchovy. „Teď se běžně stává, že rodiče chtějí zapsat dítě do školky, která už je plná, a neví o tom, že poblíž je třeba jiná, méně vytížená. Díky on–line systému tomu zabráníme,“ uvedl náměstek brněnského primátora Daniel Rychnovský.

Každé dítě dostane unikátní čárový kód. „Kvůli ochraně osobních údajů nemůžeme nikde uvádět jméno dítěte nebo jeho rodné číslo. Každý rodič tak po přihlášení svého potomka do databáze dostane vygenerovaný kód, pod kterým budeme děti evidovat,“ vysvětlil vedoucí magistrátního odboru školství a tělovýchovy Martin Jelínek.

Letos na podzim nastoupí do školek v Brně asi čtyři tisíce dětí. „Mnoho rodičů si chce pojistit, že dítě přijmou aspoň někam, a tak ho přihlašuje do několika školek najednou. Takže se pak stává, že je přijaté jedno dítě na pět školek a na čtyřech tak zbytečně zabírá místo, než se vysvětlí, že tam chodit nebude,“ přiblížil hlavní problém Jelínek.

Nový systém má podobným situacím zabránit. „Díky němu uvidíme my i rodiče hned v květnu, kolik dětí chce nastoupit do školek a kam bude opravdu chodit. Volná místa tak můžou ihned dostat ostatní děti,“ řekl Jelínek. Přihlašovat děti do databáze bude možné už příští rok na jaře. „Do podzimu musíme zpracovat potřebnou dokumentaci pro vyhlášení výběrového řízení na zhotovitele. Doufáme, že od jara bude on–line systém fungovat,“ věří Jelínek. Kolik peněz bude na novinku muset vydat městská kasa, zatím neví.

Ke změně systému chce Brno přidat i jednotné podmínky pro příjmání do školek. „Například chceme upřednostňovat děti matek, které už nepobírají rodičovský příspěvek. Podmínky přijímání si nicméně nastavují jednotlivé městské části, takže tyto změny stejně přijdou až po jednání se starosty,“ dodal Jelínek.

Lidé považují nápad magistrátu za dobrý, přesto se bojí jeho provedení. „Ta představa, že se podívám na internet a vidím volná místa ve školkách, je skvělá. Jenže pořád tu zůstává zásadní problém. Školky prostě ta volná místa nemají,“ povzdechla si například Jiřina Mrázová. Podle ní je přínosnější stavět nové školky než utrácet peníze za on–line databázi. „Mám kamarádku, která oběhala všechny školky v Řečkovicích a všude se dozvěděla, že není místo. V takovém případě jí prostě jedno volné místo třeba v Bystrci k ničemu není,“ myslí si Mrázová.

Největší problém s umístěním dětí do školek mají rodiče z brněnské městské části Ořešín. Tam totiž školka není vůbec a děti musí proto do vedlejší městské části, do Jehnic. Jenže ani v Jehicích už pro ně není místo, místní školka má totiž příliš malou kapacitu.

Původně měla přitom sloužit pro děti z obou městských částí. Stavěla se totiž s přispěním Ořešína. Teď však přednostně bere jen děti z Jehnic. „Beru to jako nespravedlnost, protože nemáme děti kam dát. Zkusili jsme podat žádost do Řečkovic, tam nás ale asi nevezmou. Nezbývá než čekat do září, zda se někde neuvolní místo,“ postěžovala si jedna z ořešínských matek Kateřina Ciganková.