„O svátcích vytočil tísňovou linku rekordní počet lidí. Jen v sobotu museli záchranáři na jižní Moravě vyjet do terénu více než dvě stě padesátkrát,“ uvedl Radek Turin ze záchranné služby. Tak napilno krajská záchranka v létě ještě neměla. Překonali i vysoké počty výjezdů o silvestrovských a novoročních dnech a nocích. O sedm výjezdu víc zaznamenali záchranáři jen prvního ledna letošního roku.

Lví podíl na nabitém víkendu mělo právě tropické vedro. „Hodně jsme vyjížděli ke kolapsům. Buď z horka, nebo kvůli nedodržení pitného režimu,“ doplnila mluvčí krajských záchranářů Barbora Zuchová.

Došlo také k dopravním nehodám a lékaři hodně ošetřovali zraněné děti. „Šlo o úrazy na bazénech, kolotočích nebo in-line stezkách,“ upřesnila Zuchová. Rušno bylo i v chirurgických ambulancích Fakultní nemocnice Brno. „Dramatická sice situace nebyla, ale naši lékaři rozhodně ošetřili víc pacientů, než je o víkendu obvyklé,“ potvrdila mluvčí nemocnice Anna Mrázová.

Protože tropické teploty mají podle meteorologů pokračovat, nejtepleji a jasno bude v pátek a o víkendu, připravují se záchranáři na další nápor. Záchranářské týmy proto prosí, aby lidé byli ohleduplní k sobě i zdravotníkům. A prevenci problémů, které letní parno může způsobit, nepodceňovali.

„Patří k nim příjem dostatečného množství tekutin. Pozor ale na alkoholové nebo kofeinové nápoje, ty organismus naopak odvodňují. Lidé by se také neměli namáhat, pobývat na stinném a současně dobře větratelném místě a volit co nejvzdušnější oblečení. A hlavu a šíji chránit proti slunečním paprskům,“ upozornila lékařka Dana Adámková. V létě je také riskantní náhlé ochlazení těla, například při skoku do vody bez pozvolného ochlazení.