Čtvrteční odpoledne v Lužánkách totiž patřilo přátelskému setkání zaměstnanců brněnské Úrazové nemocnice a bývalých pacientů tamní spinální jednotky.

„Pohoda. Nikdy jsem na to neseděl, ale hned jsem s do toho dostal. Bude to asi tím, že dělám celý život šoféra,“ smál se Brňan Roman Dosoudil, kterého pořadatelé sportovní části odpoledne zlákali ke zdolání slalomové dráhy z dopravních kuželů.
Akci s názvem Loučení s létem totiž zahájily netradiční sportovní disciplíny pro hosty setkání i kolemjdoucí, kteří si troufli změřit s nimi síly v erárním vozíku. Kromě slalomu organizátoři z brněnského Paracentra Fenix nabídli i závod handbiku. Jízda na ručně poháněném kole dala zabrat dal i zkušeným borcům.

„Uvažuji, že zruším přihlášku na cyklokurz. Už jsem ho bohužel zaplatila,“ žertovala jedna z účastnic klání bezprostředně po výkonu. Ve stanoveném dvouminutovém limitu se jí podařilo podle záznamů tachometru na handbiku pokořit téměř půl kilometru pomyslné trasy.

Na sportovní veselí v Lužánkách navázala přednáška lékaře Úrazové nemocnice Brno a duchovního otce brněnské spinální jednotky Petera Wendscheho. Oddělení, které se specializuje na léčbu následků poranění páteře, v Brně vzniklo v roce 1992. Bylo prvním pracovištěm svého druhu v Česku a stalo se průkopníkem takzvaného spinálního programu pro oběti závažných úrazů. Tomuto tématu Wendsche a jeho spolupracovníci věnovali i knihu, kterou v Lužánkách pokřtili.