"V úterý krátce před jednou hodinou odpoledne vyjeli hasiči do ulice Libušina třída v brněnských Kohoutovicích. Hořel tam pařez. Uhasili ho a vrátili se zpátky na základnu," předčítá ve čtvrtek večer legendární text tehdejší redaktorky Rovnosti Anny Fajkusové wikipedista Marek Blahuš. Sedmadvacet slov publikovaných 21. srpna 2012 prosvištělo Českou republikou jako blesk a stalo se kultem; internetovým memem, který má vlastní článek na Wikipedii, ale i sbírku básní s názvem Hořící pařez.

Článek na Wikipedii si prohlédněte ZDE.

Článek Kohotouvice proslavil a brněnskou městskou část díky němu dnes znají lidé ze všech koutů republiky. „I po deseti letech se tím lidé baví, a to nejen v internetovém prostoru. Zpráva podpořila společenskou image Brna jako vzrušujícího města s absurdními problémy a hořící pařez se stal tím, co si mnozí lidé jako první vybaví, když řekne Kohoutovice,“ vypráví Blahuš.

Spolu s kolegy wikipedisty se rozhodl vydat po stopách legendárního požáru. Zbořit mýty, které jej obestírají, uvést informace na pravou míru a představit postavu Blahoslava Horkého. Dnes již zesnulého sokolníka, který na požár hasiče upozornil a nevědomky se tak o vznik hitu zapříčinil. „Těší mě, že Brněnský deník Rovnost může pochlubit autorstvím možná nejslavnějšího novinového článku o Kohoutovicích. Je to pro nás zavazující,“ komentuje s nadsázkou současný šéfredaktor Michal Šupálek.

Na původní zprávu o hořícím pařezu se můžete podívat ZDE.

Brněnský deník Rovnost se jakožto lokální médium věnuje zajímavostem v okolí. Mezi ty právě před deseti lety patřil i požár, ke kterému vyjížděli hasiči, událost dostala na webu místo v tehdejším seznamu krátkých zpráv. Byť požár nakonec nebyl závažný, kouř v okolí bydliště lidi znejistí a pro Kohoutovice, kde bydlí tisícovky lidí, se tehdy dost pravděpodobně jednalo o událost dne.

Skupina nadšenců se na pouť k hořícímu pařezu vydává ze zastávky Libušino údolí, přičemž Blahuš vypráví zajímavosti ze zásahu. Například kolik bylo tehdy stupňů Celsia (devětadvacet), jak dlouho nepršelo (devět dní), kolik litrů vody hasiči použili na uhašení pařezu (deset litrů vysokotlaké vody) nebo že hasičská jednotka z brněnského výstaviště na místo jela patnáct minut a pětatřicet sekund, přičemž ujela deset kilometrů. Byť vzdálenost základny od místa činí čtyři kilometry. „Tak například pařez vůbec nehořel na Libušině třídě, nýbrž v nedalekém lese. Horký lokalitu hořícího pařezu hasičům popisoval následovně: Před zastávkou Libušina třída doprava k lesu po asfaltce, směr na Juránku, v lese zase doprava, celkem asi čtyři sta metrů,“ líčí wikipedista.

Na záznam události na mapovém portálu Mapy.cz se můžete podívat ZDE.

Cesta na nyní již poutnické místo opravdu trvá jen pár minut. Ohořelý pařez wikipedisté nakonec nenachází. Je pravděpodobně schovaný pod hromadou větví a změtí padlých, drobných stromů. Nicméně souřadnice mají přesné, na rozdíl od portálu Mapy.cz, kde je místo hořícího pařezu chybně označeno jako místo nedaleko supermarketu Lidl. „Pařez jsme sice nenašli, ale jsme na místě. Zapíchneme zde alespoň ceduli s nápisem, že tady hořel pařez,“ směje se Blahuš.

Zároveň dodává, že legenda hořícího pařezu ještě zdaleka není u konce. Záhady zůstávají a odpovědi na otázky, kdo nebo co požár způsobilo a co dělali hasiči během oněch přebývajících šesti kilometrů, je potřeba ještě zodpovědět. „To bude úkol pro další generace wikipedistů,“ krčí rameny Blahuš.

Lidé si připomněli deset let od výročího hořícího pařezu v Kohoutovicích. | Video: Deník/Pavel Podešva

Jedno však je jisté, legenda o hořícím pařezu stále žije. Ostatně v neděli, v onen soudný den pro jeden kohoutovický pařez, si událost připomenou i Kohoutovičtí. „Ve čtyři hodiny odpoledne na Libušině třídě naproti Lidlu se bude konat recesisticky pietní akt. V plánu je autorské čtení Anny Fajkusové, autorky článku. Následuje další autorské čtení, tenokrát z knihy básní Hořící pařez Marka Picha. Poté si opečeme špekáček na nějakým hořícím pařezem. Všichni jsou vítáni,“ zve starosta Kohoutovic Jakub Hruška.