Současné stání vymezené na celý den bez ohledu na víkend či státní svátek zmizí a nahradí je režim vyhrazený pouze na všední dny od sedmi hodin ráno do pěti odpoledne. Rezidenti obsadí 130 takových míst, dalších deset se zruší úplně.

Místa s upraveným režimem budou součástí modrých zón. „Na posledním jednání rady jsme schválili návrhy dodatků k nájemním smlouvám na místa s několika veřejnými institucemi, jako je republiková policie, Nejvyšší soud nebo Jihomoravský kraj. Podle nich se režim většiny nonstop vyhrazených stání omezí pouze na denní dobu během pracovních dní. Večer nebo o víkendu jsou tato místa nevyužitá, ale rezidenti na nich legálně zaparkovat nesměli,“ uvedla brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Na nových místech zaparkují místní třeba na Žerotínově náměstí, v Sokolské, Jezuitské, Bayerově, Botanické nebo Burešově ulici. O celodenní vyhrazená stání přijdou například také Ústavní soud, nejvyšší a krajské státní zastupitelství.

Požadavek na časovou úpravu vyhrazených stání schválili už v červnu letošního roku radní Brna-středu. Schválené dodatky musí podepsat představitelé dotčených institucí. „Na vyhrazené stání si vyřizují povolení zvláštního užívání komunikace, které se vydává na rok. Až tedy skončí platnost aktuálně vydaných, lze upravit dopravní značení,“ nastínil městský radní pro dopravu Petr Kratochvíl.

Vytvoření nových míst pro rezidenty ocenil třeba obyvatel centra města Petr Pelc. „Noční a víkendové hodiny jsou určitě plus, ale dlouhodobým problémem nájemníků z centru je nemožnost delšího parkování, třeba na dva dny v týdnu," poznamenal Brňan.