Z Moravského náměstí univerzita bude na budovu rektorátu promítat čtyři dny. „Asi sedmiminutovou obrazovou smyčku s názvem 1968 – rok smutku a ztrát lidé poprvé uvidí v pondělí od desíti hodin večer. Poběží každý den do jedné hodiny ráno až do čtvrtka,“ uvedla mluvčí školy Tereza Fojtová.

V projekci využijí dobové prameny, například záznamy pirátského vysílání brněnského studia Československé televize, které zachytila a archivovala rakouská televize. „Záznamy mají dodnes silný interpretační dopad. Zvláště v porovnání s oficiální verzí Moskvy o bratrské pomoci proti kontrarevoluci, kterou přednesli v OSN,“ popsala autorka projekce Jana P. Francová z pedagogické fakulty univerzity. Archivní záběry doplní i symbolické ilustrace.

Vyrazit k rektorátu a podívat se na promítání se v pondělí chystá i studentka Monika Tesařová. „Je to skvělý nápad. Rok 1968 je důležitý milník naší historie a rozhodně by se na něj nemělo zapomínat,“ řekla.

Takzvaný videomapping, při kterém se k projekcím využívají volně stojící objekty, je součástí univerzitního projektu Tři osudové roky. Zaměřuje se na důležité milníky v české historii, konkrétně na léta 1918, 1968 a 1993.