„Vstřebala jsem několik užitečných rad ke svým právům v trestním řízení. Mé jméno již bylo uvedeno v útlém spise, protože mě nikdo o právu na utajení mé totožnosti coby svědka nepoučil. Jako poškozená v postavení svědka jsem požádala o odstranění jména ze spisu. Nakonec mi orgány činné v trestním řízení vyhověly a mé jméno bylo, stejně jako další osobní údaje, vedeno zcela odděleně od spisu. Výrazně to přispělo ke snížení mého strachu během celého řízení, zejména po dopadení a odsouzení pachatele," vylíčila.

Jí i řadě obětí pomohli právě zaměstnanci Bílého kruhu bezpečí, organizace, která právě v sobotu oslavila třicet let od vzniku. Za třicetiletou praxi odborníci z Bílého kruhu bezpečí zjistili, že oběti často neznají nebo nerozumí svým právům, takže na ně nedosáhnou. Pachatelé je naopak využívají aktivně a ofenzivně. „Obětem různých neštěstí, katastrof či kriminality poskytují pomoc často již v první linii psychologové. Avšak tato pomoc sama o sobě nestačí. Oběti kriminality jsou po trestném činu nejen psychicky otřeseny, ale čelí také různým praktickým a právním problémům. Pachatel je často nešetří ani po činu, očerňuje je a přenáší na ně vinu za to, čeho se dopustil," poznamenala za organizaci Petra Vitoušouvá.

Typickým příkladem je domácí násilí, vztahová znásilnění či nebezpečné pronásledování. Přestože rozsáhlá práva obětí jsou daná zákonem, zůstávají při řešení obtíží často mimo, a to především kvůli formálnímu přístupu orgánů činných v trestním řízení. „Policie celou situaci velmi zlehčovala a připadala jsem si spíše jako pachatel než oběť. Rozhodně mi nepřišlo, že by mi někdo z policistů chtěl pomoci," hodnotila svou zkušenost například jedna z obětí domácího násilí.

Jiná zasažená musela vyšetřovatelům často sama volat. „Neměli zájem nic řešit, neměla jsem informace a žila jsem v ohromném strachu, který doprovázely útoky přes web," svěřila se.

To vše chtějí zaměstnanci Bílého kruhu bezpečí změnit. „Máme jasný strategický cíl, přispět k tomu, aby práva obětí začala dobře fungovat i v praxi," nastínila Vitoušová.

V kampani s mottem Práva obětí obětem budou zástupci organizace veřejnosti zpřístupňovat nejdůležitější práva, například právo na důvěrníka a zmocněnce, na informace, na ochranu soukromí a další.

Oběti kriminality a domácího násilí získají okamžitou pomoc na nonstop bezplatné lince 116 006. Osobní radu získají lidé na Slovinské 39 v brněnském Králově Poli. Na brněnskou pobočku se mohou obrátit i e-mailem na adrese bkb.brno@bkb.cz.