V sobotu v ranních hodinách tomu bude přesně sedmdesát let od smrti Milady Horákové. Už v pátek se uskutečnily po celé republice přednášky, prohlídky a pietní akty. Lidé se v brněnské bývalé káznici a popravišti sešli v deset hodin dopoledne na vzpomínkovém aktu Neplačte pro mě příliš. Název odkazuje na slova z posledního dopisu Horákové před jejím oběšením.

Na Horákovou zavzpomínali také pamětníci, mezi nimi Vlasta Černá za Konfederaci politických vězňů České republiky. Černou komunisté věznili v Uherském Hradišti i ve věznici v Brně na Cejlu. Poděkovala pořadatelům pietních akcí i všem, kteří se jich účastní. „Je nutné si připomínat tak hroznou dobu, aby se už neopakovala. Nezapomínejme," zdůraznila Černá a vyjádřila také radost ze zájmu mladých lidí o osudy utlačovaných komunistickým režimem.

Na vzpomínkovém aktu promluvil i krajský zastupitel Jan Vitula. Zmínil, že si lidé musí minulost připomínat. „Důležité je, aby ji vnímala i mladá generace. Musíme si uvědomovat, co pro nás znamená svoboda a právo," řekl Vitula.

Akcí provedl historik a zastupitel Michal Doležel, poděkoval všem účastníkům i jménem žijící dcery Milady Horákové. „Její dcera Jana Kánská zaštiťuje akce konané v těchto dnech k výročí justiční vraždy doktorky Horákové," sdělil Doležel.

Na konci aktu zazněla česká hymna. Pod jménem letošního ročníku festivalu Ghettofest se později ten den uskutečnily ještě komentované prohlídky a přednáška s debatou.

IVA KOVAČIČOVÁ