Trénink na mrazu? Brněnským atletům zatím chybí ideální podmínky pro zimní přípravu. Zlepšení má zajistit nová atletická hala v univerzitním kampusu, o které už Deník Rovnost informoval. Její stavba zatím ani nezačala. Brněnští radní navíc ve středu oznámili, že na dva měsíce akci zastavují.

CHYBÍ PENÍZE

Na konci června hala získala stavební povolení. Problém jsou však zatím peníze. Představitelé města očekávají náklady zhruba osm set milionů korun. „K přerušení stavby na tuto dobu nás opravňuje smlouva. Budeme jednat, jak pokračovat a kde získat potřebnou sumu. U takové stavby nadnárodního významu nemůže být většinovým investorem jen Brno, očekáváme podporu státu,“ řekla primátorka Markéta Vaňková.

Předseda Národní sportovní agentury Milan Hnilička ve středu Deníku Rovnost potvrdil, že o spolufinancování nové atletické haly jedná. „Ve čtvrtek mám další schůzku s šéfem atletického svazu Liborem Varhaníkem, na které by měli být i zástupci města Brna,“ sdělil. Vyžádal si i různé podklady k projektu, jako je třeba stavební připravenost.

Nová atletická hala v Brně:
- Pojme asi dva tisíce diváků, umožní přípravu brněnských atletů i pořádání mezinárodních soutěží.
- Hala už získala stavební povolení, představitelé města nyní projekt na dva měsíce přerušili kvůli shánění peněz.
- Předpokládané náklady na stavbu jsou asi 800 tisíc korun.
- Petici za stavbu podepsalo do středečního odpoledne 555 lidí, mezi nimi byly i sportovní osobnosti jako trojskokanka Šárka Kašpárková, oštěpařka Barbora Špotáková nebo běžci Pavel Maslák a Jan Veleba.

Za výstavbu dlouhodobě bojují atleti. Dokonce sepsali i petici. Podepsalo ji už 555 lidí. Včetně olympijské vítězky Barbory Špotákové nebo mistryně světa z roku 1997 Šárky Kašpárkové. „O stavbě haly se mluví už od doby, kdy jsem závodila. Tehdy jsem doufala, že si tam ještě zaskáču. Je ostuda, že druhé největší město v České republice ji ještě nemá. Přitom líheň atletů je obrovská,“ sdělila trojskokanka za petiční výbor.

Do haly se po dostavbě vejde asi dva tisíce diváků, umožní i pořádání mezinárodních závodů. „Bude důležitá pro brněnský i celonárodní sport. Máme řadu talentovaných atletů, kteří odchází jinam za lepšími podmínkami, což je škoda,“ poznamenal radní pro sport Jaroslav Suchý.

MUSÍ AŽ DO VÍDNĚ

Například atleti Moravské Slavie Brno v zimě musí jezdit trénovat třeba do Ostravy, Prahy nebo i Vídně. „Přebory Brna i Jihomoravského kraje se konají v ostravské atletické hale. Pro zimní přípravu atletů je hala nezbytná. Odrazila by se na lepších výkonech a výsledcích brněnských závodníků,“ řekl předseda klubu Ladislav Zouhar.

Letos však Národní sportovní agentura peníze na halu nedá. „První investiční programy vypíšeme na podzim, vyplácet je budeme v roce 2021,“ zmínil předseda Hnilička.

V tomto roce ještě peníze naposledy vyplácí ministerstvo školství. Nyní ale nepomůže ani zmíněný resort. Jeho mluvčí Aneta Lednová už dříve sdělila, že na velké stavby, jako je právě hala v Brně, nelze kvůli přechodu pod agenturu letos čerpat dotace. Dělníci by totiž nestihli limit dokončení v závěru tohoto roku.