Že plánuje na jaře bobovou dráhu otevřít, potvrdil Rovnosti majitel restaurace Pavel Kavický. Podrobnosti zatím sdělit nechtěl. „Je příliš brzy," uvedl.

Projekt ovšem představuje na internetových stránkách Kadlcova Mlýna. Podle nich dráha povede z kopce Kostelíček do údolí a bude dlouhá necelých osm set metrů. „Nástupní i výstupní místo bude pod kopcem u vchodu do restaurace. Od nejvyššího bodu dráhy je to ke Kostelíčku přibližně tři sta metrů vzdušnou čarou," píší autoři projektu.

Líšeňský starosta Břetislav Štefan novinku vítá. „Pro Brno je bobovka určitě přínos. Ale některým obyvatelům Líšně, kteří chodí do lesa na procházky možná radost neudělá," zhodnotil Štefan.

Bobová dráha v Líšni
• délka dráhy: 770 metrů
• převýšení dráhy: 67 metrů
• průměrný sklon: 9,3%
• maximální sklon dráhy: 20,5%
• vozíky se pohybují na trubkové konstrukci
• jezdci se připoutají pásem a rychlost regulují brzdou

Například Líšňanka Lenka Jiříčková si však myslí, že bobovka bude pro lidi větší lákadlo, než procházky. „Šla jsem tudy minule a chodníčky pro chodce už zdaleka nejsou tak vyšlapané. Už tam nechodí tolik lidí, jak dřív. Na dráhu se těším. Jsem ráda, že pro podobné zážitky už nebudu muset jezdit desítky kilometrů daleko," uvedla.

Podle informací Brněnského deníku Rovnost nebyl vznik dráhy bez problémů. Podnikatelé na povolení stavět čekali víc než rok. Co stálo za zdržením líšeňský stavební úřad ale odmítl sdělit. „Vedeme správní řízení k věci proto nemohu poskytovat žádne informace," vzkázala jen vedoucí stavebního úřadu Markéta Hoskovcová.

Podle mluvčí krajského úřadu Elišky Holešinské Windové získala dráha povolení až ztpětně. „Umístění a provedení stavby bobové dráhy a souvisejících staveb v říjnu dodatečně povolil úřad městské části Líšeň," sdělila.

Pokud se podaří na jaře dráhu otevřít, zařadí se Brno po bok třeba Lipna nad Vltavou v jižních Čechách. Dráha tam funguje od letošního června a jako jediná v České republice nabízí jízdy po celý rok. „Zájem o naši bobovou dráhu je poměrně velký, nejvíce k nám chodí rodiny s dětmi," zhodnotila spolumajitelka bobovky Eva Lhotová. Jízdu na dráze si do Lipna podle ní chodí užívat i důchodci z Rakouska.

V Lipnu můžou jezdit lidé na dvou typech dráh – korytové a horské. Chystaná bobovka v Brně je horského typu. Znamená to mimo jiné, že má, na rozdíl od korytové, automatické brzdy.

ZUZANA KOČIŠOVÁ