Šestnáctimetrová jedle bělokorá dorazila na náměstí již v uplynulém týdnu, od té doby ji pracovníci nazdobili a přichystali na slavnostní rozsvícení. Koruna hlavního brněnského vánočního stromu měří v nejširším bodě osm metrů, strom rostl nedaleko Olomučan na Blanensku. Stáří odhadli lesníci na padesát let.

Poprvé zazářil vánoční strom v jihomoravské metropoli v roce 1924 na popud spisovatele Rudolfa Těsnohlídka. Stal se tehdy dokonce prvním veřejným vánočním stromem na českých náměstích a pravděpodobně i ve střední Evropě. Již tehdy do města dorazil právě z bílovického polesí, kde Těsnohlídek v roce 1919 s přáteli nalezl odloženou holčičku a zachránil ji.

Adventní trhy nabídnou bohatý program

Kromě barevných ozdob a vánočních světýlek si návštěvníci brněnských adventních trhů vychutnají bohatý kulturní program hned na několika místech. Centrem občerstvení se tradičně stane náměstí Svobody a tentokrát i nádvoří Staré radnice. Na Zelném trhu najdou lidé především řemeslné výrobky, na Moravském náměstí si centrum Brna prohlédnou z velkého vyhlídkového kola.

Zdroj: Deník/Sabir Agalarov

Vůbec premiérově umístili zástupci brněnského turistického informačního centra a radnice Brna-středu vánoční strom také na Moravské náměstí, konkrétně k soše Jošta. Menší jehličnan zdobí tamní plácek před Moravskou galerií společně s adventními stánky. Už za týden se v parku na Moravském náměstí zároveň otevře kluziště umístěné na takzvaném brněnském moři.

Vánoční poutákZdroj: Redakce