Na adresu výběrového řízení se začaly snášet kritické hlasy. Jeden ze členů akademického senátu Martin Kyselák dokonce vyzývá rektora k jeho zrušení.

Konkurz je podle Kyseláka neprůhledný, protože škola nechce zveřejnit jména uchazečů. „Jedním z nich má být údajně šéf jihomoravské TOP 09 a propušnětý náměstek ministra školství Jan Vitula. Hrozí tak, že se tato funkce zpolitizuje,“ zlobí se Kyselák.

Svoji výzvu ke zrušení konkurzu proto ve středu sepsal a odeslal rektorovi školy i kolegům v akademickém senátu. V dopise, který má redakce Brněnského deníku Rovnost k dispozici, kritizuje právě tajnosti kolem jmen kandidátů. Vadí mu i krátká doba, po kterou byla nabídka na místo kvestora zveřejněna. „Výběrové řízení je tak v rozporu s vnitřním řádem Masarykovy univerzity pro výběr akademických pracovníků a dalších zaměstnanců,“ tvrdí Kyselák.

Podle školy je však vše v souladu se zákonem. „Zveřejnění jmen kandidátů i delší lhůtu pro vyvěšení nabídky volného místa vyžaduje zákon o vysokých školách u akademických pracovníků. Kvestor ale akademickou funkci nezastává, je to manažer,“ uvedla mluvčí školy Tereza Fojtová.

S tím podle ní počítá i interní řád školy, podle kterého může mít výběr kvestora mírnější pravidla. Ta musí přesně určit výběrová komise. „Její členové se shodli, že je vše v pořádku,“ dodala mluvčí.

Zrušení výběrového řízení proto zatím škola nezvažuje. A nikdo nechce komentovat ani jména uchazečů o místo. Někteří z nich si totiž podle mluvčí výslovně přáli, aby se jejich jména nikde neobjevila. „Mohlo by to poškodit jejich vztah ke stávajícím zaměstnavatelům,“ vysvětlila Fojtová.

Vitula, který je zmíněn v dopise, se ke své kandidatuře také nechce vyjádřit. Situaci nechce komentovat ani současný rektor školy Petr Fiala ani jeho nástupce Mikuláš Bek. „Nechtějí svým vyjádřením zasahovat do výběrového řízení,“ tlumočila mluvčí.