Podle pořádajícího hnutí ProAlt má totiž vláda občany za ovce.

Protestní happening je svolaný na druhou hodinu odpoledne na Moravské náměstí v Brně. Schází se tam zhruba třicítka odpůrců reforem. Přestože tak na první pohled není účast nijak závratná, organizátoři jsou spokojení. „Přeci jen je to naše první větší samostatná akce, kterou děláme v Brně. A navíc lidé v České republice nejsou moc zvyklí být aktivní, ozvat se,“ tvrdí Václav Krajňanský z hnutí ProAlt.

Netrvá dlouho a zástup se vydává na cestu brněnským centrem. Protestující berou do rukou cedule s hesly glosujícími vládní reformy a míří do Solniční ulice. Někteří si dokonce nasazují papírové masky ovcí. „Chcete taky?“ nabízí asi dvacetiletá dívka usměvavé ovčí hlavy několika kolemjdoucím. Úspěch ale nemá. Lidé pouze zavrtí hlavou a zvědavě sledují, co se vlastně děje. Mladá Brňanka proto odbíhá zkusit štěstí jinam.

Už po několika krocích na sebe protestující strhávají pozornost okolí. „Zbraně místo jídla! Práce zadarmo!“ snaží se skandovat některá hesla, která nesou na cedulích.

Přestože organizátoři volají hesla do megafonu, moc velký úspěch u dalších antireformistů zpočátku nemají. Skandování tak působí spíš nesměle, přesto se k davu postupně přidávají další lidé.

Větší úspěch sklízí až hlasité bečení. Skupina protestujících je zrovna na cestě na Zelný trh a chvíli se dokonce zdá, že se dav změnil ve stádo ovcí. Bečí totiž každý, kdo může. Povzbuzení organizátoři proto brzy do megafonu volají další ironická hesla na adresu reforem. Lidé se tak záhy dozvídají, že kdo nepracuje, neměl by nejen jíst, ale dokonce ani dýchat. A nebo, že je třeba zvednout spotřební daň na sto procent a možná ještě výš.

Do důchodu ve 120!

Některá hesla glosují i účastníci pochodu. Například pokřik do důchodu ve 120. „Tak to můžu ještě pětačtyřicet let pracovat,“ směje se jeden muž.

Průvod se poté proplétá mezi auty zaparkovanými na Zelném trhu a přes Orlí a Minoritskou ulici se vydává na náměstí Svobody. Cestou pokračuje ve skandování a bečení. Ne vždy se přitom setkává s úplným pochopením. „Proč jsou tady? Měli by si jít spíš stoupnout do Prahy před hrad, ne?“ diví se počínání odpůrců reforem dívka, která prochází kolem se svým otcem. Než stihne muž dceři odpovědět, dav znovu začne skandovat ze všech sil a mužova slova zaniknou v pokřiku protestujících.

Za pár minut už skupina dorazí k brněnskému orloji a na řadu přichází vrchol happeningu – vzývání neviditelné ruky trhu. Někteří organizátoři si kvůli tomu dokonce nasazují papírové masky Václava Klause, Petra Nečase a Miroslava Kalouska. Ostatní mezitím skládají tabule s hesly kolem žulového časostroje a poslouchají ironické vzývající proslovy a pokřiky.

Vzápětí se dočkávají i modlitby. „Trhu náš, jenž jsi na Wall Streetu,“ začíná předříkávat parafrázi Otčenáše jeden z organizátorů průvodu a skoro padesát hlasů s úsměvem opakuje slovo od slova. Oproti začátku průvodu totiž dav narostl skoro na dvojnásobek. „Je to znát. Jsem rád, se jich přidalo tolik,“ pochvaluje si Krajňanský z ProAltu.

S akcí může být spokojený on i jeho kolegové. Ještě po jejím oficiálním ukončení totiž u orloje zůstávají skupinky lidí a diskutují o reformách a o možnosti lidí zasáhnout do politického rozhodování. Organizátoři z toho mají radost. A plánují hned další akce. „13. ledna uděláme informativní schůzku a v březnu promítneme dokument Závod ke dnu o negativním vlivu kapitalismu. Pokusíme se prostě lidi i dál motivovat, aby se proti reformám ozvali. Chceme udělat podobné hnutí, jakou jsou třeba ve Francii nebo v Německu,“ dodává mluvčí brněnského ProAltu Václav Drozd.