Venclík před lety na zasedání zastupitelstva naznačil, že někteří aktivisté jsou finančně podporováni z Rakouska. Některé tamní politické skupiny prý mají zájem na tom, aby dálnice mezi Brnem a Vídní vedla přes Břeclav. Kraj prosazuje takzvanou mikulovskou trasu silnice R52, zatímco aktivisté podporují jako ekologičtější a ekonomičtější břeclavskou variantu.


Aktivisté po Venclíkově výroku požádali podle zákona o svobodném přístupu k informacím o řadu dokumentů. Byly mezi nimi i veškeré podklady, z nichž Venclík vycházel a které by dokládaly jeho slova. Podle NSS ale podobnou informaci od krajského úřadu vyžadovat nelze. Šlo o vyjádření politika, které nemusí mít vždy podklad v dokumentech úřadu.


"Představitel může jednat jako politik a veřejně prezentovat svůj názor, aniž by byl tento názor jakkoliv doložitelný. Za svá tvrzení ovšem takový představitel nese svou vlastní politickou nebo třeba i právní odpovědnost a nemůže se skrývat za orgán, ve kterém působí," uvedl k rozhodnutí soudce NSS Jan Vyklický.


Aktivisté vedou s Jihomoravským krajem se střídavými úspěchy řadu soudních sporů o informace. Kromě silnice R52 se v minulosti zajímali také o podklady k silnici R43 a o dokumenty související s územním plánováním.