Má Brno koule vyhlásit stav klimatické nouze? Tak se ptali před několika dny aktivisté z hnutí Rebelie proti vyhynutí na náměstí Svobody v Brně. Zastupitelům města tím podle svých slov chtěli dodat potřebnou odvahu. Ti však míní, že dělají dost.

Ekologické hnutí tvoří asi čtyřicet členů z celé jižní Moravy. Spolu s dalšími spolky připravují žádost, aby vedení Brna vyhlásilo stav klimatické nouze. „Chceme, aby přestalo svým obyvatelům lhát a přiznalo vážnost situace. Nyní sbíráme podpisy. Potřebujeme jich dva a půl tisíce. Zatím komunikujeme třeba s náměstkem Petrem Hladíkem. Vidíme ochotu se bavit,“ sdělila za hnutí Veronika Fuxová.

Podle Hladíka však vyhlásit stav klimatické nouze není třeba. „Zavázali jsme se do roku 2030 snížit emise o čtyřicet procent a do roku 2050 být uhlíkově neutrální. Podnikáme konkrétní kroky,“ poznamenal náměstek primátorky.

Klimatolog Pavel Zahradníček není takový optimista. „Každé snížení emisí oxidu uhličitého je prospěšné. Tempo o čtyřicet procent do roku 2030 je však velice ambiciózní vzhledem k tomu, že od roku 2000 se snížilo jen o osm procent. Je důležité, jakými prostředky toho chtějí dosáhnout,“ vysvětlil.

Aktivisté v kraji

Letos v únoru založili aktivisté lokální buňku světového hnutí Extinction Rebellion.

Spolu s dalšími asi třiceti spolky vytvořili brněnskou klimatickou koalici.

Patří mezi ně například hnutí Duha, Ekologický institut Veronica či Fridays For Future.

Ekologický institut Veronica na konci září spustil web Nelétám.cz, kde upozorňuje na dopady letecké dopravy na životní prostředí. Manifest na webu do včerejšího dne podepsalo 362 lidí. „Létání je z hlediska klimatu nejvíce zatěžující způsob dopravy. Problém jsou hlavně dálkové lety,“ míní člen institutu Petr Ledvina.

Zastavení provozu třeba na brněnském letišti by podle krajského radního pro oblast životního prostředí Víta Rajtšlégra nepomohlo. „Lidé by na jiná letiště cestovali autem a stejně vypouštěli zplodiny. Podporujeme nákup ekologických kotlů, zelené střechy nebo třeba čištění odpadních vod. Jsou to střípky v mozaice malých opatření pro zlepšení životního prostředí, které se pro kraj stává stále větší prioritou,“ okomentoval radní.

Dodal, že z hlediska kvality životního prostředí jsou velké rozdíly mezi Brnem a ostatními částmi kraje. Přesto nápad, aby Brno vyhlásilo stav klimatické nouze, nepodporuje.