„Cesta, na které stromky měly být, nesouhlasí s mapovým podkladem. Hrozilo nebezpečí, že by stromy byly na cizích pozemcích a způsobilo by to neshody mezi lidmi,“ zdůvodnil odmítnutí předseda družstva Roman Cibulka. Navíc by podle něj velký strom vytáhl vodu z okolní půdy.

Na Blanensku se nejvíc prodávají jabloně a hrušně. podle prodejců je to dané drsnějším podnebím v oblasti. Meruňky a broskve se pak lépe prodávají v jižních okresech Jihomoravského kraje.
Co s neprodanou jabloní? Prodej ovocných stromků kvůli pandemii rapidně poklesl

Iniciátorka výsadby Antonínová nesouhlasí. „Dobře vím, že mapa neodpovídá skutečnosti. Podle toho jsem se i řídila. Oslovila jsem všechny majitele polí podél cesty podle parcelních čísel v katastru nemovitostí. Někteří souhlasili a někteří ne,“ reagovala.

Se získanými souhlasy vlastníků by alej vznikla o kus kratší.

Cesta k lesu, stav na podzim 2019.Zdroj: Hana Antonínová

Podle Cibulky by vlastníci půdy museli dát výpověď z pachtovní smlouvy s družstvem. „Tak natvrdo jsem do konfliktu jít nechtěla. Nerada bych, aby kvůli několika stromům zůstaly narušené vztahy nebo nějaká hořkost. Ale věřím, že nějaká alej jednou v Rozdrojovicích bude. Jen nevím kdy nebo na jakém místě,“ dodala Antonínová.

Podoba Mendlova náměstí v Brně po částečných úpravách.
Hezčí Mendlák? Spor o úpravy jednoho z hlavních brněnských náměstí se vyostřuje