Potíže má třeba alergička Ivana Hudcová z Blanska. „Prášky na alergii beru celoročně. Teď jsem si byla ještě pro kapky do nosu a očí. Větrám pouze ráno a ven chodím, jen když musím,“ popsala žena.

Více lidí, kteří chodí s potížemi kvůli pylu a alergiím, zaznamenal brněnský lékař Tomáš Klobas. „Mám jich do třiceti týdně. Doporučuji jim většinou užívat léky na alergii a pravidelně si umývat obličej vlažnou vodou. Odstraní tak zrna vyvolávající reakci,“ doporučil praktik.

Plné čekárny mají i zdravotníci na Vyškovsku. „Letošní sezona je o něco krutější než obvykle. Naše staré i nové pacienty potrápila hlavně bříza,“ nastínila lékařka Zdena Koldová.

S náporem pacientů nyní bojují také brněnští alergologové. Lidé si na vyšetření mohou v sezoně počkat i dva či tři měsíce. „Tlak je šílený, všichni kolegové jsou v Brně zavalení prací. Kvůli suchu a teplu jsou pylová zrna více narušená a o to intenzivnější pro alergiky. Chodí mi i pacienti, kteří u mě čtyři roky nebyli, a najednou se jim objevily problémy,“ popsala alergoložka Jitka Rychnovská.

Za přibytí potíží může podle odborníků prudký nástup jara, kdy všechny rostliny rychle rozkvetly. I nealergiky na jižní Moravě potrápil v posledních dnech zejména všudypřítomný žlutý pyl. „Šlo nejpravděpodobněji o pyly jehličnanů, které se objevily po delším intervalu,“ vysvětlila Rychnovská.

Nyní tato zrna střídají pyly trav. „Stávají se dominantním alergenem. Období květu trav je každoročně dlouhé a trvá zhruba do poloviny července. Pozvolna bude přibývat i pylu jitrocele, šťovíku, buku a ořešáku,“ upřesnil Ondřej Rybníček z Pylové informační služby České iniciativy pro astma.

Vycházet na procházky by nemocní měli v sezoně co nejméně. „Po příchodu z venku si pak mají kromě obličeje propláchnout i nos a sčesat si nebo umýt vlasy,“ doporučila alergoložka Rychnovská.

Že pacientů s alergiemi v posledních letech přibývá, si všimli i odborníci z Fakultní nemocnice Brno. „Ztrátu tolerance vůči alergenům mohlo napříč lety u nemocných způsobit například zlepšení hygienické úrovně a s ním i nižší výskyt infekcí. Dalším faktorem může být i znečištění životního prostředí výfukovými plyny,“ nastínila vedoucí lékařka alergologické ambulance interní gastroenterologické kliniky nemocnice Bronislava Novotná.

Ulevit se alergikům může v následujících dnech, kdy sucho nahradí oblačnost. „Dnes, zítra i pozítří očekáváme na území kraje srážky a ojediněle i bouřky,“ upřesnila za brněnské hydrometeorology Jitka Kučerová.

Alergici na jižní Moravě
• Alergiků v kraji podle odborníků přibývá. V Brně na neakutní schůzku s alergology mohou čekat i tři měsíce.
• Potíže jim dělají především pylové alergie. Může za ně rychlý nástup jara a náhlé oteplení.
• V současnosti nastupují zejména pyly trav.
• Pylová sezona se kvůli teplejšímu počasí prodlužuje.
• Mezi nejčastější potíže lidí s alergií na pyly patří zarudlé oči a slzení, rýma, kašel či vyrážka.
∙ Nemocní by měli co nejméně vycházet a po příchodu si umýt obličej a vlasy.