Pro byli na středečním zasedání zastupitelstva pouze dva zastupitelé za TOP 09, zbytek byl proti nebo se zdržel. „Neostalinistický režim v Rusku se nyní bude snažit vymazat jméno Alexeje Navalného z historie a je na nás, lidech ze svobodného světa, abychom se o jeho odkaz postarali," poznamenal Kincl.

Upozornil také na to, že osobnosti, podle kterých jsou v Brně pojmenovány ulice, nemusí mít nutně vztah k Brnu. „Poukazuji na to, že v Zásadách uličního názvosloví je právě slovo zejména, tedy že vztah k Brnu není nutná podmínka," zmínil Kincl.

Tvorbu uličního názvosloví v Brně označil za příliš provinční. „Po lidech, kteří měli zásadní vliv na svět, ulice v Brně nepojmenováváme,“ sdělil Kincl. V této souvislosti poukázal například na existenci náměstí Borise Němcova v Praze.

Na doporučení komise zvolili tvar Mýtná

Bohunický starosta Antonín Crha hlasoval pro původní návrh nového pojmenování ulice, tedy Mýtná, což navrhli bohuničtí radní. „Každý zastupitel hlasuje podle svého svědomí,“ řekl Deníku lidovec Crha.

Pojmenování Mýtná ještě musí schválit Pracovní skupina pro názvosloví města Brna. „Při pojmenovávání se musíme držet několika kritérií, mimo jiné, jak se místo nazývalo v minulosti. Jedno ze jmen znělo Na Mýtné, tento tvar se už ale v současné době nepoužívá. Na doporučení komise jsme tedy zvolili tvar Mýtná,“ přiblížil Crha.

Největší kolejové větvení v České republice nyní budují a napojují v brněnské vozovně Pisárky.
VIDEO: Rekordní kolejové větvení. Proleťte se nad obří výhybkou šalin v Brně

Názor obyvatel na návrhy nového pojmenování se různí. „Na jednu stranu by bylo hezké, kdyby se ulice jmenovala podle Navalného, jako uctění památky. Zase chápu, že to může v dnešní době někomu vadit,“ uvedl například muž, který se redaktorce představil jako Marek.

Severní části ulice Kejbaly má zůstat stávající pojmenování, jižní část se tedy do budoucna bude nově jmenovat Mýtná. Ta je plánována jako prodloužení stávající silnice propojující ulici Kamenice a ulici Vinohrady. V současné době se podle Crhy zpracovává studie.

Gynekologická ambulance Fakultní nemocnice Brno je určená pacientům, kteří procházejí nebo prošli změnu pohlaví. Ilustrační snímek.
V Brně vznikla gynekologická ambulance pro transgender lidi. Je první v Česku

Alexej Navalný byl ruský právník a opoziční politický aktivista. Zemřel 16. února tohoto roku ve výkonu trestu, který si odpykával ve věznici na Sibiři za údajné porušení podmínek podmíněného propuštění dřívějšího trestu. O jeho smrti Deník informoval.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT: Protest zemědělců v Brně. Kolona traktorů projela centrem, podívejte se

Zdroj: Deník/Magdaléna Blažková