Podle místních je to zhruba rok, co se dříve klidnější Jundrov začal potýkat s lidmi z okraje společnosti. „Sdružují se tady lidé s trvalým bydlištěm na obecním úřadě. Pijí alkohol, kouří, kolikrát tady v trávě půl dne leží namol opilý člověk," vylíčil provozní místního obchodu Milan Špičák.

Sám podle svých slov pravidelně volá kvůli lidem bez domova strážníky. Do jeho obchodu totiž chodí krást. „Kdybych seděl od rána do večera na kamerách, tak se vsadím, že každý den někoho nachytám. Musím ale dělat i doklady. Přesto není týden, kdy bych někoho nechytl," popsal Špičák.

Dhol Tasha 2023 – Indické bubnování v Brně.
Bubny, taneční kreace a exotika: Moravské náměstí v Brně si podmanili Indové

Lidé bez domova se často scházejí právě před zmíněným obchodem u zastávky Optátova, či v přilehlém parku u drogerie. „Je to ošemetné, obzvlášť, když jsou třeba prodavačky v obchodě samy. Ti opilci se často chtějí i prát. Servírku z vedlejšího podniku musela po napadení odvést i sanitka," vzpomněl Špičák.

Nad bezvýchodnou situací kroutí hlavou i jeho matka, po které provoz obchodu převzal. „Já jsem tady od devadesátých let a tohle tu nikdy nebylo," řekla.

Zhoršení místní situace přiznávají i brněnští strážníci. „Již přibližně před rokem jsme si při kontrolách všimli, že se v části Jundrova začali opakovaně objevovat lidé, kteří tam popíjejí alkohol nebo v některých případech odhazují odpadky," uvedl mluvčí strážníků Jakub Ghanem.

Spanilá jízda Harley Davidson v Brně.
Harley-Davidson v Brně: silné motorky burácely na náměstí Svobody, podívejte se

Hlídky kontrolují problémová místa i několikrát denně. „Podle našich zkušeností se lidé bez domova scházejí téměř výhradně v Optátově ulici, ojedinělé situaci se strážníci věnovali v Lelkově ulici," upřesnil Ghanem.

Nejčastěji zde v poslední době strážníci postihovali lidi za pití alkoholu na veřejnosti, pokuta padla i za znečišťování ulice a zabývali se i kouřením cigaret na zakázaných místech. "Hlídky mohou zasáhnout ve chvíli, kdy dotyční porušují zákony nebo vyhlášky. Nemůžeme osoby vykázat například kvůli pouhému sezení na lavičce," podotknul Ghanem.

Lidé bez trvalého bydliště podle jundrovské starostky Ivany Fajnorové přebývají ve squatech na přilehlých pozemcích. "Tito lidé se zdržují na blízkých žabovřeských loukách a v zahrádkářské lokalitě Juranka. Přes den pak vysedávají na lavičkách před obchodním centrem. Potulují se i kolem řeky," vyjádřila se Fajnorová.

V Lysovicích se v sobotu představily tanky ze současnosti, vojáci z období napoleonských válek i jednotky Sovětů a Wehrmachtu.
Hořící auto, tanky a střelba. V Lysovicích se konal vojenský den, podívejte se

Situaci se dle svých slov snaží řešit. „S policisty tento jev konzultujeme a jsme dohodnutí na častějších hlídkách," dodala starostka.

Terénní pracovníci Armády spásy různé squaty a zahrádkářské oblasti obchází na denní bázi. „Mohou pomocnou ruku potřebným pouze nabízet, ale ne pomoc vnucovat,” vysvětlil již před časem ředitel Centra sociálních služeb Josefa Korbela Armády spásy Ivan Borek. Jimi nabízené sociální služby podle něj často odmítají ty osoby bez domova, které se nechtějí vzdát požívání alkoholických nápojů či kouření, což není v rámci poskytovaných sociálních služeb v objektu Armády spásy dovoleno.