Muž byl apatický a téměř nereagoval. „Domluva s ním nebyla o nic snazší, na úsilí strážníků nepřicházela prakticky žádná odezva. Z jeho dechu silně cítili alkohol, výsledek zkoušky však předčil očekávání. Naměřené hodnoty přesáhly pět a čtvrt promile,“ sdělil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem.

Jak doplnil, scházelo tak jen několik desetin, aby dosáhly maximální hranice šesti promile, kterou většina přístrojů používaných hlídkami dokáže změřit. „Muž nebyl schopen ani vstát, natož se o sebe postarat. Strážníci mu proto přivolali sanitku a zdravotníci ho po ošetření převezli do nemocnice,“ pokračoval Ghanem.

Zdroj: Youtube

Podle jihomoravských záchranářů je u každého člověka tolerance alkoholu individuální a stejně tak se tedy liší i naměřené promile, které ohrožují život. „Při hodnotě pět promile se již bavíme o těžké intoxikaci, kterou může doprovázet zvracení a nebezpečí vdechnutí zvratků. Může nastat metabolický rozvrat a jde o život ohrožující stav,“ sdělila mluvčí záchranářů Michala Bothová.

Podle dostupných informací jsou dechové zkoušky pouze orientační. Množství alkoholu v krvi se dá spolehlivě prokázat pouze ve specializované laboratoři s toxikologickými přístroji. Smrtelná dávka etanolu se u dospělého pohybuje mezi dvě stě padesáti a sedmi sty padesáti gramy. To je přibližně šest set až osmnáct set mililitrů čtyřicetiprocentního alkoholu, který člověk vypije během méně než půl hodiny. Takové množství látky v těle odpovídá třem a půl až pěti promile alkoholu.

Jedné z dívek vypadla z kapsy injekční stříkačka. Ilustrační foto.
Hazard se životem v Brně: zdrogovaná šla po kolejích, bylo jí teprve dvanáct let

V srpnu roku 2021 zastavili policisté u Rousínova na Vyškovsku modrou škodovku s prázdným předním kolem, jejíž šofér na silnici nebezpečně kličkoval. Bylo jim hned jasné, proč tak riskantně řídil. Výsledná hodnota dechové zkoušky jim ale doslova vyrazila dech. „Přístroj ukázal šest promile alkoholu v dechu, což je považováno za život ohrožující hladinu,“ uvedl tehdy k případu policejní mluvčí Petr Vala. Muž skončil na jednotce intenzivní péče.

Zdroj: Youtube

Přes čtyři promile nadýchali letos v červenci muž a žena v Brně. „Strážníci vyjížděli večer na Marešovu ulici v Brně k jednačtyřicetileté ženě z Břeclavska. Ležela na zemi vedle lavičky a nebyla schopna bez pomoci vstát. Její pohyby byly nekoordinované, řeč setřelá a silný alkoholický odér, který se linul z jejího dechu, vypovídal o tom, že vypila značné množství alkoholu,“ upozornila před časem na jeden z víkendových případů mluvčí strážníků Jana Pokorná. Muž z Rychnovska nadýchal ve stejný den v Lužáneckém parku v Brně 4,24 promile. Oba skončili v péči zdravotníků.