Místo televizního vysílání uvidí za tři měsíce někteří Brňané jen zrnění. 30. září 2010 totiž skončí analogové vysílání z vysílačů Brno Barvičova a Brno Hády. Lidé, kteří na svých televizích stále ještě sledují vysílání v zastaralé analogové kvalitě tak mají jen čtvrt roku na to, aby své televizory připravili na digitální signál.

Klidní mohou zůstat lidé, kteří televizní signál přijímají přes kabel, satelit nebo internet. Změna se netýká ani těch, kteří mají doma set top box či novou televizi, která umí digitální signál přijímat. „Takových jsou v Brně a jeho okolí podle našeho průzkumu přibližně tři čtvrtiny,“ uvedl národní koordinátor přechodu na digitální signál Zdeněk Duspiva.

Zbylá čtvrtina lidí v Brně a jeho blízkém okolí však stále přijímá analogové vysílání přes soukromou či společnou anténu. „Ti by se na blížící analogovou tmu měli připravit, a to nejlépe s předstihem, aby pak vše nemuseli řešit na poslední chvíli,“ upozornil Duspiva.

Přechod na digitální signál mohou lidé vyřešit nákupem set top boxu či nového televizoru s vestavěným příjmem digitálního vysílání. Nejlevnější set top box se dá koupit i pod tisíc korun. Další možností je také přechod na kabelovou, satelitní či internetovou televizi.

Společnou televizní anténu, díky kterým přijímá televizní signál více domácností, lze také svěřit specializované firmě, která anténu upraví. „Kapacity takových firem jsou však omezené. Pokud tedy někteří opozdilci tyto záležitosti nechají až na září, může se stát, že dočasně přijdou o možnost sledování televize,“ zdůraznil mluvčí projektu digitalizace Tadeáš Novák.

To potvrzuje i Aleš Gregor z brněnské firmy Lygre, která se společnými televizními anténami zabývá. „Potřebné změny zvládneme za den či dva, ale pokud jsou problémy se starými rozvody, může to trvat i týden,“ upozornil Gregor. Zákazníci navíc podle něj musí počítat s několikadenní objednací lhůtou.

Vypínání zastaralého analogového vysílání postupuje Českou republikou od západu na východ podle plánu, který schválila česká vláda. Podmínkou vypnutí je přitom nejméně půlroční doba, po kterou musí v dané oblasti vysílat oba signály současně. „Lidé mají díky tomu dost času se na technickou změnu připravit,“ vysvětlil Duspiva.

Toho využil například i osmdesátiletý Jan Malý, která si na digitální vysílání zvyká už od loňského podzimu. „V některých věcech mi staré vysílání vyhovovalo více. Programy se totiž daly přepínat rychleji , a navíc mě nezdržují informace o pořadech, které už stejně nepřečtu,“ hodnotí Malý.

Podle odborníků je však digitální vysílání výhodné, protože nabízí lidem více programů. „Signál je také odolnější proti vlivům počasí. Diváky například neobtěžuje šum,“ uzavřel Duspiva.

Vysílače, které vypnou analogové vysílání 30. září 2010:
Brno–Hády, Brno – Barvičova
Více informací o změně: www.digitalne.tv či bezplatná telefonní linka 800 90 60 30 (v provozu ve všední dny od 8.00 do 19.00 hodin)
Špatnou kvalitu digitálního signálu mohou lidé hlásit na telefonní lince 541 428 618