Přesto hlasy, že nebýt Brna a Prahy, vyhrál by Miloš Zeman ještě výrazněji, platí jen částečně. Právě Brňané a Pražané totiž tyto volby Jiřímu Drahošovi částečně prohráli.

Právě tady měl totiž (i podle průzkumů) Jiří Drahoš získat mnohem víc hlasů. Jenže nezískal. Důvodů je víc, ale chtěl bych vyzdvihnout jeden. Byť se někomu může zdát marginální. Drahošovi podporovatelé udělali jednu taktickou chybu, kterou by například přímou volbou pravidelně prověřovaný americký volič zřejmě neudělal.

Štáb prezidenta Miloše Zemana v Top hotelu Praha. Prezident Miloš Zeman obhájil.
SOUHRN zpravodajství z prezidentských voleb. Přehledně s Deníkem

Před důležitou volbou tento městský volič akcentoval témata, o nichž nerozhodnutý člověk neuvažuje. Témata, která rozdělila společnost na zemanovce a antizemanovce dávno před volbou. A když k tomu připojil svoje přesvědčení o tom, že kdo volí Zemana, je hlupák, dal Drahošovi vlastní gól. Tím, že urazil nejen Zemanova, ale i tohoto nerozhodnutého voliče.

Ano, věřím, že Miloši Zemanovi dalších pět let (pokud mu to zdraví dovolí) na Hradě vyhrála tato hrstka lidí. Samozřejmě vedle dvou a půl milionu voličů, kteří by ho volili tak jako tak.

Zajímavý je ještě jeden fenomén: že k volbám, v nichž jde reálně o nejmenší pravomoce a vliv, přišlo nejvíc lidí za poslední roky. To svědčí mimo jiné i o popularitě přímé volby. Právě vysoká volební účast dala Miloši Zemanovi téma pro další měsíce a roky. A sice podporu přímé volbě starostů a hejtmanů, o níž jsme ho sice slyšeli mluvit již dříve, ale zdaleka ne tak razantně.

Uvidíme, jestli se Zemanovo druhé volební období bude nějak lišit od toho prvního. Dovolím si tvrdit, že minimálně omezí cesty po krajích, jelikož už (jak sám prohlásil) voliče znovu potřebovat nebude.

A dovolím si i jednu spekulaci: Zemanovo spojenectví s Andrejem Babišem nemusí být navždy. Ostatně vždy vypadalo jako sňatek z rozumu jen proto, že Zemanova životní láska sociální demokracie jej odmítla. Teď, když se mu začíná zřejmě znovu nabízet, je nasnadě přemýšlet, zda náhodou náhradní manželku neopustí.

Autor je šéfredaktor Deníku Rovnost

Herec Bolek Polívka
Osobnosti jižní Moravy těší vysoká volební účast, jiné mrzí porážka Drahoše