Původní Triangl Tower se měl tyčit do výšky téměř devadesáti metrů, což úředníci zatrhli. Nový plán developera proto počítá s bytovým domem vysokým jen necelých čtyřicet metrů. Novostavba má mít čtrnáct podlaží a nabídne až třiaosmdesát bytů a dvaatřicet nebytových jednotek.

V plánu jsou také rozsáhlé podzemní garáže, které budí u místní obyvatel největší rozpaky. „Investor opět zvolil cestu maximálního zisku bez ohledu k dané struktuře této městské lokality a zejména zcela bez ohledu k mohutným stromům ve vnitrobloku, které mají doslova padnout za oběť kolidujícím, opět rozsáhlým podzemním garážím," sdělila předsedkyně spolku Sousedé Lužánek Gabriela Stögerová.

Developer, který zahájil kroky vedoucí k povolení nového záměru počátkem letošního roku, to ale vidí jinak. „Dnešní podoba této části ulice Lidické se ‚zapomněla’ ve vesnickém charakteru výstavby menších stavení s dvorky, poplatných devatenáctému a první polovině dvacátého století. Dnes už Brno žije jinak, předměstský charakter uliční výstavby se přenesl mnohem dále od centra, to je přirozený vývoj města. Navrhovaná stavba je klasickým městským bytovým domem," stojí na webových stránkách společnosti Tomi Invest.

Triangl Tower

původní návrh stavby v Lidické ulici představil investor už v roce 2018

počítal s devadesátimetrovým mrakodrapem a podzemními garážemi

investor ale nakonec záměr zastavil, protože nebyl v souladu s územně plánovacími podklady

nově plánovaný bytový dům má být vysoký necelých 40 metrů

rozsáhlé podzemní garáže v projektu zůstaly

Pozměněným záměrem stavby bytového domu na Lidické 77 se radní městské části Brno-střed poprvé zabývali už letos v březnu. „Požadovali jsme především řešení, které nenaruší charakter okolní zástavby a nezhorší podmínky pro využití sousedních nemovitostí, zejména Blahoslavova domu. Záměr, který by byl v rozporu s tímto usnesením, proto rada nepodpoří," uvedl starosta městské části Brno-střed Vojtěch Mencl.

Mezi požadavky radních patří také zachování dvou mohutných platanů. S jejich kácením nesouhlasí ani obyvatelé, kterých se proměna vnitrobloku týká. Mohutné platany jsou vzhledem ke svému stáří a velikosti v Brně ojedinělé. Místním zajišťují v letních vedrech příjemné klima a nabízí zelenou oázu přímo uprostřed rušného centra.

Spolek Sousedé Lužánek se nyní upíná k brněnskému magistrátu, který může do zahájeného správního řízení o povolení stavby vstoupit. Námitku může vznést ještě necelý měsíc. Zda se tak stane, to zatím nebyl Brněnskému deníku nikdo schopný říct. „Otevřený dopis k nám zatím nedorazil. Až se tak stane, budeme se jím zabývat,“ napsala v reakci Radka Loukotová z tiskového odboru magistrátu.

BARBORA VOZKOVÁ