Vědecká expedice, jejíž náklady jsou asi devět milionů korun, bude mít třináct členů, z toho tři ženy.

Na ostrově Jamese Rosse budou odborníci pokračovat v monitorování klimatických jevů. K týmu se přidá i paleontolog. „Ostrov je unikátní oblastí, kde je zachováno velké množství zachráněných zkamenělin z tehdejších mělkých okrajových moří Antarktidy,“ popsal vedoucí projektu Daniel Nývlt.

Nová rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová.
ROK 2018: Mendelovu univerzitu vede poprvé žena

Výzkumníci z Masarykovy a Ostravské univerzity a České geologické služby se vydají na cestu 4. ledna příštího roku, do České republiky by se měli vrátit začátkem března.

Expedice univerzity na Antarktidě
Mendelovou polární stanici navštěvuji vědci z České republiky již déle jak deset let. Mezi významné objevy, které za tu dobu učinili, patří pozůstatky vodního ještěra plesiosaura.
Tentokrát budou vědci na jihu hledat například nová antibiotika.
Masarykova univerzita si na Anktartidě pronajala stanici Czeco Nelson na 99 let. V okolí žije mnoho druhů mořských ptáků.


Mikrobioložka Stanislava Králová, nováček výpravy, bude hledat nová antibiotika, která produkují bakterie žijící na Antarktidě. Další výzkum provede Matěj Roman, zaměří se na odlednění oblastí ostrova Jamese Rosse v delších časových škálách. „Tyto oblasti jsou největší odledněnou zónou na celém Antarktickém poloostrově. Jednotlivé ledovcové proudy se zrychlují, hmoty se dostávají k moři a rychle tají. Způsobí to nárůst hladiny světového oceánu,“ říká Matěj Roman.

Vědeckou expedici doplní šestičlenná výprava na Nelsonův ostrov. Vyrazí na bývalou stanici Eco Nelson, kterou získal Český antarktický nadační fond od cestovatele Jaroslava Pavlíčka. Masarykova univerzita si ji pronajala na devětadevadesát let. „V budoucnu by měla stanice Czeco Nelson sloužit pro výzkum přímořské části Antarktidy a také jako technicko-logistické zázemí pro Mendelovu polární stanici,“ uvedl Pavel Kapler. Výzkumníci mají za úkol připravit stanici k rekonstrukci, především uklidit odpad vyplavený mořem. Část odpadu potom chtějí vědci přivézt a vystavit v Praze a upozornit tak na ohrožení planety odpadky.

Mendelova polární stanice na ostrově Jamese Rosse loni oslavila desáté výročí založení. Její vybudování stalo zhruba padesát milionů korun. Mezi významné objevy patří důkaz existence fosilních živočišných hub v Antarktidě či objev pozůstatků druhohorního vodního ještěra plesiosaura.

MARIYA OSTRENKOVÁ

Ilustrační foto
Ukradené zboží maskovala žena za malé dítě