Ze škod po dřívějších přívalových deštích se nestihl vzpamatovat například výstavní pavilon Anthropos v brněnských Pisárkách, který o víkendu opět vytopila voda z Kohoutovického potoka. „Před měsícem napáchal přívalový déšť škody přes milion korun. Ty víkendové jsme ještě nevyčíslili, ale vody v technickém zázemí budovy bylo tentokrát přibližně dvakrát tolik,“ řekl vedoucí Anthroposu Petr Kostrhun. I přesto je pavilon pro návštěvníky stále otevřený.

Voda se podle Kostrhuna do budovy nedaleko Svratky dostala kvůli hrázi z nečistot, která se na vytvořila na Kohoutovickém potoce a kvůli které se potok vylil ze svého koryta. Ze stejného důvodu se do Anthroposu voda dostala před měsícem. „Tehdy poškodila vzduchotechniku i jeden z výstavních sálů, kde byla čerstvě otevřená výstava věnovaná Karlu Absolonovi, “ uvedl Kostrhun.

Sotva se muzejníkům podařilo výstavní sál vymalovat, přišla voda znovu a s ještě větší silou. „V nejbližší době musíme provést protipovodňová opatření, aby se to už neopakovalo,“ zhodnotil Kostrhun.

Na ochranu proti vodě se přitom myslelo už při rozsáhlé rekonstrukci pavilonu za sedmdesát milionů korun, která skončila v roce 2006. Voda tam totiž podle pamětníků dělala problémy odjakživa. Ochranný val, který od rekonstrukce budovu chrání, se však nyní ukázala jako příliš krátký. „Budeme ho tedy muset prodloužit, aby plnil svoji funkci,“ dodal Kostrhun.

Potíže s vodou měli o víkendu i ve Šlapanicích na Brněnsku. Hladina tamního potoka tam dokonce překročila třetí stupeň povodňové aktivity. „Netrvalo to však dlouho. Voda v potoce sice rychle stoupla, ale poté se zase rychle vrátila do svého koryta,“ popsal velitel šlapanických dobrovolných hasičů Jiří Zvešper.

I když tedy situace zprvu vypadala dramaticky a na několika místech začali lidé stavět barikády z pytlů naplněných pískem, žádné zásadní škody voda nezpůsobila. „V jednom z panelových domů jsme pouze vypínali proud, protože voda natekla do elektroinstalace. A v sobotu bylo potřeba uklízet silnice a chodníky od přívalů bláta,“ dodal Zvešper.

Do důkladného úklidu se museli pustit také zaměstnanci znojemské nemocnice, kde voda zaplavila sklepní prostory. „Škody teprve sčítáme,“ informoval mluvčí Nemocnice Znojmo Pavel Jajtner.

Mezi místa, která letos poškodily přívalové deště, patří i Slavkov u Brna. Povodňová vlna tam v květnu smetla zámeckou zeď a odhady škod se pohybují mezi dvanácti a patnácti miliony korun. Jen o několik týdnů se kvůli vytrvalým dešťům sesunuly také hradby brněnského hradu Špilberk, jejichž opravy si vyžádají podobnou částku jako zeď slavkovského zámku.

Z prudkých bouřek, které se jižní Moravou přehnaly v polovině června, se ještě nevzpamatovaly ani lesy na Blanensku. Silný vítr rychlosti orkánu tam poškodil desítky tisíc kubíků dřeva a kvůli těžbě i nebezpečí pádu dalších stromů jsou lesy dosud nepřístupné. Zákaz vstupu na některých místech se lesníci chystají zrušit až nyní. „Od začátku příštího týdne chceme zpřístupnit lesy v blízkosti Jedovnic, Bukoviny a Bukovinky. I tam by ale lidé měli být stále opatrní,“ upřesnil Pavel Mauer ze Školního lesního podniku Křtiny.

Chladnější počasí s přeháňkami, které víkendové bouřky přinesly, vydrží podle meteorologů přibližně do konce pracovního týdne. „Počasí se částečně zlepší až o víkendu, kdy očekáváme polojasno a teploty kolem pětadvaceti stupňů,“ doplnila Ivana Záluská z brněnské pobočky Českého hydrometeorolo­gického úřadu.