„Je to informační kampaň, která je zaměřena nejen na dospělé pacienty, ale i na rodiče dětských pacientů. Těm vysvětlíme, kdy jsou antibiotika pro děti vhodná a užitečná a kdy jsou naopak škodlivá. Rodičům chceme vysvětlit, jaké úpravy jídelního lístku jsou potřeba,“ popsal projekt prezident České lékárnické komory Lubomír Chudoba. Lidé se s projektem mohou setkat v lékárnách, prostřednictvím letáků nebo se o ní doví přímo od lékárníků.

Lékárny dostaly od Lékárnické komory letáky s informacemi o správném užívání antibiotik. To totiž brání rozvoji odolnosti bakterií vůči antibiotikům. „Letáky pacientům předáváme, o správném užívání je však informujeme i mimo Antibiotický týden. Je důležité, aby věděli, jak antibiotika užívat,“ vysvětlila Nora Tůmová z lékárny Na Mendlově náměstí. Podle Vladimíry Pokorné z brněnské Lékárny u Elišky je tendence užívání antibiotik klesající. „Přesnou evidenci si ale nevedeme,“ uvedla Pokorná. V souvislosti s inverzním počasím se zdravotní stav pacientů zhoršil, prodej antibiotik se zvýšil. Tvrdí to Helena Havlíčková z brněnské lékárny Juliánov. „V uplynulých týdnech se množství prodaných antibiotik zvýšil. Statistiky ale říkají, že se na rozdíl od minulého roku užívají méně.“

Stejný vývoj užívání antibiotik potvrzují i lékaři. Ti svým pacientům v méně závažných případech antibiotika nepředepisují. „Nejsem zastáncem antibiotik, není dobré je užívat na každou virózu. Tento týden jsem je například nepředepsal ani jednou,“ řekl praktický lékař František Jedlička z Brna. Stejný pohled na věc má i Alena Homolková. „Od začátku své praxe se snažím své pacienty naučit, že antibiotika jsou vhodná jen na vážné bakteriální onemocnění,“ vysvětlila praktická lékařka s tím, že většina jejich pacientů už antibiotika nevyžaduje. „Najdou se ale i takoví, kteří odejdou nespokojení, protože jim antibiotika nepředepíšu. Na klasické nachlazení není dobrý ani paralen a podobné léky, ty virózám dělají dobře, nejlepší je si lehnout do postele a vypotit se, horký čaj s medem by neměl chybět, “ dodala Homolková.

Někteří lékaři se však předpisu antibiotik na požádání nebrání. „Můj lékař mi tento rok napsal už troje antibiotika za sebou. Měla jsem pocit, že mi pomohou. Ty poslední jsem neužívala podle návodu a musím se přiznat, že jsem měla zažívací problémy a taky mi už tak rychle nezabraly,“ popsala Jitka Němcová z Kohoutovic.

Antibiotika jsou léky, které působí proti bakteriím a jsou lékaři předepisovány pouze na léčbu bakteriálních infekcí. Týden antibiotik se koná do 25. listopadu, souvisí s Evropským antibiotickým dnem, který se v České republice konal 18. listopadu počtvrté. Připraven byl Světovou zdravotnickou organizací, Státním zdravotním ústavem a ministerstvem zahraničí.

MARTINA KOZIOLOVÁ