„Postupovali jsme v souladu s rozhodnutím Krajského soudu v Brně a Nejvyššího soudu v Brně. Ty již dříve konstatovaly, že město výběrem společnosti Omnia porušilo zákon, protože Omnia nesplňovala základní podmínky soutěže,“ uvedl předseda antimonopolního úřadu Martin Pecina.

Zástupci Omnie se k situaci nechtěli vyjadřovat. Jednatel Vítek Tichý ale uvedl, že rozhodnutí úřadu bylo jasné už dopředu a že úřad ani nemohl rozhodnout jinak. O tom, kdo bude nakonec vilu opravovat musí tedy město rozhodnout znovu. „Uložili jsem městu, aby do dvou měsíců vybralo novou, nejvýhodnější nabídku,“ uvedl Pecina.

Jak se s touto situací město vypořádá, bude známo za pár dní. „Během dvou dnů se sejdou naši právníci, posoudí situaci a vypracují další postup. Příští úterý o tom bude jednat i Rada města Brna,“ řekl mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára.

Na výsledky právní analýzy se odvolává i brněnský primátor Roman Onderka. „Vyplyne z ní, jaké má město možnosti, kolik by jednotlivé varianty stály i to, kdy se vila konečně začne opravovat,“ řekl Onderka. Výsledky výběrového řízení od začátku kritizoval brněnský architekt Jan Sapák. Ten v soutěži skončil na druhém místě a opakovaně napadal projekt Omnie. Dokonce ho tato společnost za jeho výroky zažalovala.

Poškodil prý její dobré jméno. Krajský soud v Brně ale ve čtvrtek žalobu zamítnul s odůvodněním, že Sapák má právo na vyjádření kritiky. Omnia podle rozsudku dostatečně neprokázala, že Sapákovy výroky byly namířeny přímo proti ní.

KATEŘINA SLÁMOVÁ