„O naše výstavy je velký zájem. Za jeden rok přišlo do pavilonu v Pisárkách sedmdesát tisíc návštěvníků,“ raduje se lektorka muzea Jana Křížová. Ona sama provedla za jeden den více než šedesát dětí. Právě školy mají o výklad o nejstarších dějinách lidtva největší zájem.

V muzeu si mohou lidé o historii nejen přečíst, ale můžou si ji i ohmatat, prohlédnout ve filmu anebo objevit v databázi počítačů. V prosvětleném pavilonu mohou navštívit šest stálých výstav. V dalších moderních sálech se pak můžou seznámit se šamany a čaroději z celého světa. Ten, kdo chce vědět více o lužických Srbech, může zamířit do přízemí.

Příští rok antropos oslaví osmdesát let od prvního impulzu pro jeho založení. „V roce 1928 instaloval Jan Jelínek na brněnském výstavišti výstavu Člověk a jeho rod. Tomáš Baťa zaplatil rekonstrukci mamuta v životní velikosti,“ řekla Křížová. Podle ní stojí uprostřed muzea už třetí chlupáč. „První zetlel a druhý zničili filmaři, když ho nasvítili příliš silným světlem. Jeho chlupy začaly hořet,“ připomněla kuriozitu Křížová.

Lidem se v nové budově líbí. „Jsem rád, že můžu dětem ukázat, jak vypadali naši předci. Pak jim koupím dole v kavárně zmrzlinu, sobě pivečko. Prostě krásný den,“ pochvaloval si areál v parku Zdeněk Matula.