Nápad podle Veselého dostaly desítky vývojářů, kteří pracují s technologií bluetooth. "Dali jsme se dohromady přes iniciativu ecovid19.cz, kde jsme na tom začali pracovat. Osobně jsem neměl tolik času, abych se do toho mohl zapojit naplno, ale pomohl jsem s testováním a myslím, že ta spolupráce je užitečná," uvedl Ondřej Veselý. Ten se vývoji různých aplikací věnuje deset let.

Ilustrační foto.
Lidé mohou ode dneška využívat aplikaci eRouška. Pomáhá chytré karanténě

Aplikace právě přes bluetooth sleduje, s kým uživatel přišel do blízkého kontaktu. "Na rozdíl od sledování pomocí GPS je ale mnohem přesnější, protože jsem schopen odhalit, že jsem se k někomu přiblížil na metr či dva. A tím pádem je tam vyšší riziko nákazy. Kdežto technologie GPS má přesnost pět až deset metrů. Další výhoda je, že v případě sledování polohy uživatele přes GPS zná sledovatel informací neustále moji polohu," řekl vývojář, který v minulosti s kolegy vyvíjel aplikaci Street Allert, která umožnila upozornit na požár, kam zrovna vyjeli hasiči.

Ilustrační foto.
Další úmrtí na jižní Moravě. V Brně zemřel už devátý pacient s koronavirem

Později ještě vyvinuli aplikaci FlowerChecker na poznávání rostlin. Stačí vyfotit rostlinu, fotka se pošle botanikovi, který ji určí a doručí uživateli odpověď.

Cyklostezka v Bílovicích nad Svitavou.
Uvolněná karanténa: Brno běhá v Lužánkách, jezdí na kole k Olympii a přehradě

Vývojáři eRoušky jsou podle něj na bezpečnost velmi citliví a záleží jim na soukromí, proto systém navrhli právě takto. "Telefon tedy monitoruje jen to, jaké další zařízení se ke mně přiblížilo. A umožňuje mi, když se od hygieny dozvím o pozitivním testu, poslat hygienikům seznam identifikátorů, kterým pak můžou zavolat a říct jim, aby se také nechali vyšetřit," vysvětlil.

Rozhovor s psycholožkou Hanou Jahnovou.
Únava a vyčerpání, od války jsme nic takového nezažili, říká psycholožka z Brna

Aplikace vznikala asi čtyři týdny a její vývoj podle Veselého stále probíhá, ale byla v podstatě hotová před zhruba dvěma týdny. Ministerstvo k aplikaci podle něj i dalších kolegů vývojářů přistoupilo spíš opatrně. "Trvalo několik dní, než jsme je přesvědčili, aby nad tím převzali záštitu. Vyžadovali audity od nezávislé organizace, takže máme audit od ČVUT, že ta aplikace opravdu neodesílá žádná polohová data někam jinam. Záštita ale funguje a ministerstvo aplikaci propaguje,“ dodal Ondřej Veselý.

Hasiči ze základny v brněnské Líšni preventivně dezinfikovali tři patra ve Fakultní nemocnici Brno v Bohunicích.
Zásah speciální jednotky v bohunické nemocnici: dezinfikovala tři patra budovy

Jeho kolega Lukáš Sochor upřesnil, že aplikaci spuštěnou na Bílou sobotu si už do svého mobilu stáhlo během jediného dne přes 50 tisíc lidí. „Mohlo by to pomoci k tomu, že bychom mohli opět víc začít chodit ven. A když se u někoho z uživatelů koronavir najde, tak hygiena řekne: Nemáte náhodou eRoušku? A vy řeknete: Mám! A když pak nemocný uživatel poskytne údaje z aplikace, tak oni je můžou ve velmi krátké době vyšetřit, nebo je dát do izolace. Tímto způsobem je tedy možné bojovat proti koronaviru,“ míní Sochor.

Kadeřnice Jarmila Šlesová (vpravo) z brněnských Vinohrad musela spolu se svou kolegyní kvůli koronaviru po 28 letech zavřít kadeřnictví.
Kadeřnice musela zavřít po 28 letech. Ani pak se nepohrnou zástupy nevěst, říká

Kvůli jiným pracovním povinnostem se Ondřej Veselý vývoji aplikace věnoval hodinu denně. „Řada dalších kolegů, kterých je zhruba kolem stovky, se tím ale zabývala na plný úvazek,“ dodal Veselý.

Zdravotní sestra. Ilustrační foto.
Strach v břeclavské nemocnici: Bojím se o pacienty a mou rodinu, popisuje sestra

Podle Sochora řada zaměstnavatelů umožnila vývojářům, aby se eRoušce věnovali naplno. „Dělali to jako dobrovolníci zadarmo. I doménu, kterou jsme na webu získali, jsme získali zadarmo formou poděkování,“ vysvětlil. Hodnotu práce programátorů na aplikaci odhadl na milion korun.

Omezení se dotkla kin, kde se nyní nepromítá. Několik jihomoravských kin se proto zapojilo do projektu Moje kino LIVE.
Do divadla v teplácích, kino v obýváku. "Zakázaná" kultura zamíří až k vám domů

Aplikace zatím funguje s podporou technologie Android a během pár dnů by se měla spustit i v mobilech s operačním systémem IOS. Podle Sochora by ale mělo plnou patronaci nad eRouškou včetně financování převzít ministerstvo zdravotnictví, aby se mohla dál zlepšovat a provozovat.

Obcí Skrchov na Blanensku se řidič proháněl rychlostí 130 kilometrů za hodinu.
Řidič dacie se řítil vesnicí k Brnu stotřicítkou. Policie hlídala i karanténu

Aplikace eRouška od iniciativy COVID19CZ je součástí projektu takzvané Chytré karantény. „Je to soubor opatření, které používají moderní technologie a data k tomu, aby bylo možné uvolnit plošná opatření a mít v izolaci jen nemocné či nemoci vážně ohrožené lidi,“ vysvětlil Lukáš Sochor ze společnosti CleverMaps a vyzval lidi k instalaci, registraci a sdílení aplikace. "Čím více nás bude, tím bude systém chytré karantény efektivnější a omezení nás všech menší," dodal.