Podchod pod Gajdošovou ulicí místní hojně využívají, a to především po uzavírce ulice kvůli rekonstrukci vodovodu a kanalizace. I proto jej v listopadu nechalo vedení městské části vyčistit a vymalovat. Necelý měsíc poté ale novou malbu někdo poničil.

Například Brňanka Monika Hamplová si pokaženého díla všimla hned, podchodem chodí každý den. „Říkala jsem si, jak dlouho to tady asi vydrží v novém. Je to hrozné," popsala žena.

Místostarostku Židenic Janu Šťastnou poničení nové malby příliš nepřekvapilo. „My jsme čekali, že se něco takového stane dřív nebo později," uvedla. Nápis se přes malbu podle ní objevil zhruba ve druhé polovině prosince.

Podchod v listopadu pomaloval brněnský pouliční malíř Stanislav Bílek, který si přezdívá Apoka. Podle něj jeho dílo neponičil nikdo z graffiti komunity. „Nemyslím si, že by šlo o cílené poničení mé malby. I podle provedení to byl nějaký mladý kluk, nějaký nevědomka. Malba vydržela asi měsíc a vzhledem k tomu, že celá má zhruba padesát pět metrů, tak nápis je asi na dvou procentech. Na veřejném prostoru je potřeba s tím počítat," řekl redaktorce Deníku Bílek.

Opravu plánuje, až se oteplí

Malbu plánuje umělec podle svých slov opravit, až se oteplí. V listopadu za vyčištění a vymalování podchodu zaplatila městská část podle Šťastné nižší desítky tisíc korun.

Po dokončení úprav si někteří místní stěžovali na to, že není vymalovaná i stěna podchodu okolo schodiště. „Chtěli jsme kolem schodů zachovat původní mozaiku a mít pro umělce ucelené plátno. Mozaika už je málokde k vidění, přišlo nám fajn, že jí kousek půjde vidět," vysvětlila místostarostka.

Aquapark v brněnských Kohoutovicích čeká modernizace.
Proměna aquaparku v Kohoutovicích. Na brněnské plovárně vymění tobogán

Podchod bude hlídat kamera, její instalace ale bude možná až za dva roky. V rámci probíhajících oprav Gajdošovy ulice budou dělníci měnit i povrchy mezi podchodem a křižovatkou. Už nyní se tak v místě položí chránička na kabel ke kameře.

Podle strážníků lidé v podchodě dříve nacházeli například použité injekční stříkačky. „Podchod je poměrně hojně využívaný, proto hlavní příspěvek nové kamery vnímáme ve zvýšení pocitu bezpečí. Její umístění jsme sami doporučili," sdělil mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. V minulém roce strážníci v podchodu nezaznamenali žádný kriminální případ.

Zdroj: Deník/Aneta Zugarová

Oprava vodovodu pod Gajdošovou ulicí, který byl v havarijním stavu, potrvá do podzimu letošního roku. Řidiči ulicí v době rekonstrukce projedou, ale pouze jedním pruhem v každém směru místo původních dvou.