Volné prostory se zamlouvaly i rodině Róberta Hevese, který tam dorazil z Prace na Brněnsku. "Je to tady parádní. Moc jsme se sem těšili, protože voucher do akvaparku máme už od ledna. Tak jsme si prodloužili jeho platnost a chceme si to pořádně užít," řekl Deníku Rovnost muž, který pod Pálavu přijel s manželkou a dvěma malými dětmi.

Do akvaparku ročně zamíří asi 800 tisíc lidí a podle žebříčku agentury CzechTourism je nejnavštěvovanějším místem na jihu Moravy. Vládou povolený počet návštěvníků - tedy 300 lidí za den - se však naplnil jen ze dvou třetin. "Kolem čtvrté až páté odpoledne jsme napočítali asi dvě stě návštěvníků," vypočítala mluvčí akvaparku Karolína Křenková.

Ilustrační foto.
Hotely i kempy v kraji znovu otevírají, chybí turisté. Někde už zavřeli nadobro

Každý z nich tak měl podle až drakonických omezení k dispozici bezpečnostní prostor větší než průměrný dvoupokojový byt. „Aktuálně vyhlášené podmínky jsou pro zařízení našeho typu naprosto ekonomicky likvidační. Naši návštěvníci však za to nemohou, proto jsme se po dlouhém jednání rozhodli v pondělí otevřít," uvedl ředitel Aqualandu Moravia Petr Pavlacký.

On i jeho kolegové z branže usilují o úpravu vládních podmínek tak, aby se v nich odrážela specifika provozu akvaparků. "Chápeme, že je nutné stanovit bezpečnostní opatření. S omezením kapacity jsme samozřejmě počítali, nicméně jsme věřili v logické vyhodnocení. Například původně uvedených deset metrů čtverečních na osobu reflektovalo velikost jednotlivých zařízení, nyní to tak není. Aktuální opatření vůbec neberou v potaz velikost našeho akvaparku,“ zlobí se Pavlacký.

Cestování MHD v Brně v době koronavirové.
Doprava v Brně: Prázdninové jízdní řády zůstanou až do léta, jezdí ale posily

Kvůli nucenému uzavření z důvodu pandemie koronaviru tak přišel Aqualand o desítky milionů korun. Více než dvouměsíční odstávku využili provozovatelé nejen k údržbě, ale především k dostavbě nového venkovního areálu. Jeho dominantou je atrakce, která pojede i do kopce. Celkově investice vyšla na více než 400 milionů korun. Letní sezónu chtějí v akvaparku zahájit 13. června a na 1. července je naplánováno otevření právě nového areálu.