Zimní den otevřených dveří se měl konat už minulý víkend, překazilo jej však větrné počasí. Lidé si mohou arboretum, které spravuje Školní lesní podnik Masarykův let Křtiny, prohlédnout samostatně nebo při komentované prohlídce s odborníky z Lesnické a dřevařské fakulty Mendelovy univerzity v Brně.

Čtyřhektarový prostor vypadá po kůrovcové kalamitě a nutných lesnických zásazích výrazně jinak než v minulosti. Kombinace kůrovce a sucha postihla zejména výsadby smrků a jedlí ze 70. let minulého století i nejstarší smrky omoriky vysázené v letech 1929 až 1938.

"Kůrovci podlehla i nejmohutnější jedle obrovská s úctyhodnou výškou 38 metrů a obvodem 350 centimetrů. Namísto těchto stromů jsme loni vysadili směs smrků omorik, modřínů, jedlí, a dokonce i sekvojovců obrovských," uvedla Petra Packová ze ŠLP Křtiny.

Odborníci letos odstranili listnaté náletové dřeviny a doplnili informační tabulky k jednotlivým stromům. Arboretum, které se nachází necelých 20 kilometrů od Brna bylo založeno v 60. letech minulého století a na jeho území se nachází jedna z nejhodnotnějších sbírek jehličnatých dřevin v Česku. K vidění je tam například jeden z největších exemplářů blahočetu čilského, který jinak roste ve strmých svazích v Argentině a Chile v jižní Americe, jemu podobný ostrolistec kopinatý z Číny nebo smrk mexický a smrk čivavský a jedle marocká. Návštěvníci tam najdou i zvláštnost mezi borovicemi, a to borovici jednolistou z jihozápadu USA s pouze jedinou jehlicí.