Na sucho a kůrovec doplatily hlavně stromy vysázené v minulém století, nejstarší z nich mezi lety 1929 a 1938. „Kůrovci podlehla i nejmohutnější jedle obrovská s úctyhodnou výškou osmatřiceti metrů a obvodem tři a půl metru. Namísto těchto stromů jsme loni vysadili směs smrků omorik, modřínů, jedlí a dokonce i sekvojovců obrovských," uvedla Petra Packová ze Školního lesního podniku Křtiny.

V areálu v Řícmanicích se nachází například jeden z největších exemplářů blahočetu čilského, který jinak roste ve strmých svazích v jihoamerických státech Argentina a Chile.

Na stromech nově přibyly cedulky s popisem. "V letošním roce jsme zpřístupnili porosty odstraněním listnatého náletu a doplnili jsme cedulky na jednotlivé stromy. Díky tomu může být odborníkem i úplný laik a potěšit se druhovou pestrostí," doplnila Packová.

Den otevřených dveří se v arboretu koná 19. února od půl desáté dopoledne do čtyř hodin odpoledne. Návštěvníci se mohou těšit kromě komentovaných prohlídek i na doprovodný program pro děti a zvěřinový guláš.

ŠIMON HERMAN