Jak významný je poslední nález?
Je výjimečný v tom, že se jedná o doposud neznámou část nejstarší fáze hradu. Do nynějška jsme znali celý obvod, tento nález se nachází mimo něj. Nyní víme, že měl Špilberk velké předhradí. Zeď měla minimálně dva metry v průměru, zřejmě byla větší.

Proč bylo možné odkrýt právě tento kus kamenné zdi?
V roce 2010 se stala havárie západní kurtiny, která se zřítila. Došlo k rekonstrukci. Po deseti letech se musela znovu otevřít a dala se tam nová izolace. Při té příležitosti se odkopala část, která předtím nebyla odkrytá a náhodou jsme narazili na tento objev.

Neznámý kus kamenné zdi objevili archeologové na západní kurtině hradu a pevnosti Špilberk.
Nečekaný objev: u Špilberku našli kus kamenného opevnění, podívejte se

Narazili jste na zajímavý nález i před jedenácti lety?
Řada věcí byla hlavně z mladšího období, ale našel se tam i útržek nejstaršího raně gotického zdiva z období počátku hradu. Už tehdy nám napověděl, že tam něco stálo, ale neměli jsme tušení, co konkrétně.

Jaké významné objevy vědci učinili v minulosti v okolí Špilberku?
Pro nás jsou významné jakékoliv objevy, jež vypovídají o historii hradu, o lidech, kteří tam žili. Ale zmínil bych třeba nález pozůstatku padělatelské dílny z patnáctého století. Evidentně se tehdy na královském hradě razily falešné mince.

Jak moc je Špilberk pro archeology výjimečný?
Nový objev je důkaz, že podobné nálezy možné jsou, i když se mělo za to, že Špilberk už je z velké části prozkoumaný. Stále je co objevovat. Hrad byl permanentně přestavovaný. Každá nová přestavba zničila předchozí fázi, ale zároveň nějaké prvky nebo drobné útržky zdiva zakonzervovala, zanechala pod vrstvami a čas od času na ně narazíme.